Николай Камов: Каква е поуката от феномена "Сингапур"

Николай Камов: Каква е поуката от феномена "Сингапур"
Вероятно си спомняте, в края на септември миналата година, когато се честваше 50 годишнината от основаването на малката, но забележителна азиатска държава, ви поднесохме нейния невероятен портрет: „Феноменът Сингапур – от Цар Плъх до Чудото на Третото хилядолетие“. Или как за 50 години една икономика може да нарасне 15 пъти. Поради големия интерес към темата, сега следва продължение, но с особен ракурс. Този път обаче ще предприемем завръщане от Сингапур. С какъв «багаж» се връща мислещият човек от Сингапур. Една провокация към всичко, което се случва и не се случва в нашата татковина.

Например, защо на Острова на чудесата корупцията е нулева? Защото наказанието е смъртно, присъдата се произнася за дни и се изпълнява незабавно.

И също – защото функционира високо технологично електронно правителство – там работи осмо ниво, а ние не сме и на първо.

Властта хем е силна, хем с нея не се злоупотребява. Принципът на функциониране е алтернативен на европейската социална държава: най-напред поколението трябва да плати за себе си и да не оставя дългове на следващите, после семейството е длъжно да изплати дълговете си и най-сетне отделният човек неминуемо откупва своите задължения.

Чак след това всички могат да се обръщат към държавата. От друга страна, 20 процента от всяка заплата се удържа, още 16 добавя работодателят и така всеки сингапурец осигурява дните си, като може по всяко време да изтегли и ползва тези пари. А какви са заплатите ли? В момента гражданите на далекоизточния остров получават двойно по-високи възнаграждения от тези на европейския Остров – доскорошната метрополия Великобритания.

Според прогнозите на „Ърнст енд Янг“ през 2050 г. Сингапур ще закове космическите 137 000 долара годишно на глава от населението и ще се превърне в най-богатата страна на света. Това е цената на рамкираната демокрация, сред която посвоему щастливи се чувстват 5.5 милиона мултиетнически сингапурци.

Как се постига това ли? Чрез трите „И“-та: Иновации, Инвестиции, Институции. Така работи чудото Сингапур, за което покойният му архитект Ли Куан Ю казваше, че единственото му природно богатство са хората. С важна добавка: и тяхната работна етика.

 Виж цялото интервю ТУК

 

Коментари

  • и.г.

    29 Яну 2016 10:21ч.

    Свободната Енергия на Обикновения Човек Вдига Икономиката Всякога и Навсякъде!!Ако Държавата Подтиска Свободната Предприечивост,вместо да я Насърчава - Никакви Институционални Хватки НЕ Помагат!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нели

    31 Яну 2016 6:13ч.

    Същевременно, това е най-безинтересното място в което съм била някога. Сравнението е с над 40 страни. Фланелките, които продават, не са " I love Singapore" (няма човек, който да обича Сигапур), а неща като "Градът на 50 (100) забрани". Ако можете да избирате между Сингапур и Хонг Конг, не се колебайте, изберете да видите вторият. Там поне има богата и разнородна култура.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • НЕКАЗАНО неказаното е опит за лъжа и пропаганда мръсна

    31 Яну 2016 21:27ч.

    Банки, ОГРОМЕН ЧАСТЕН ДЪЛГ, и държавни фирми правят 60% от БВП, 40% от болниците са държавни - другите се финансират от работодателите - вноски и застраховки, а цените на лекарства и медицински услуги са под контрол на държавата. Нормално е малка държава и територия, да е банкерска държава - финансов остров, с огромни дългове и БВП на глава - но произвеждано от банки. Ирландия, Люксенбург.. , са така.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Деконструкция

    31 Яну 2016 21:29ч.

    "Бедни са глупавите" - фраза изричана и от Иван Костов, и която е главната философия на дясното. Ето защо наричат нацизмът и фашизмът, крайно дясно. Преди дни, институтът за пазарна икономика - ИПИ, доказваше това, като заявиха - че само 2% от висшистите са бедни. Който мисли - че са прави, значи е десен, ако не - значи е ляв. Георги Ганев – доктор по икономика, Център за либерални стратегии и Реформаторски блок http://reformatorskiblok.bg/content/uploads/2014/09/zlaten.jpg "когато извадиш пари от ръцете на предприемачите, а те основно харчат за инвестиции и създаване на нов произодствен капацитет. Когато обаче ги дадеш в ръцете на работещите, те най-вероятно отиват, както обичам аз да казвам - в крайна сметка в тоалетната." - ЦИТАТ ОТ ГАНЕВ .... ... Ганев мисли работниците за глупави, и значи те тъй или иначе трябва да са бедни и ще са бедни. Тоест, според дясната идеология, бедните - тоест глупавите, не подлежат на еволюция, нито те нито децата им, и не са им нужни пари за образование и инвестиции. ............... Що не се решат да измерят интелектът по квартали, беден квартал и богат квартал. ..... ... за да докажат идеологията си?! ... ... .. А нали в България дипломите се купуват, и образованието изобщо не е безплатно, както в САЩ и транспортът е осигурен, и униформа и храна, и всичко, така - че образованието да е достъпно за всеки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • .........................

    02 Фев 2016 0:57ч.

    Намерили са лихварите къде да си вкарат крадените пари, един вид, нова Швейцария, няма залежи, няма богатства, но има потоци от пари, които не трябва да се пипат, за което има и смъртно наказание! ......... не се връзвайте на такива чудеса.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рото

    07 Фев 2016 22:04ч.

    от билдербергското протеже не може да се очаква друго освен пропаганда на електронния концлагер

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи