Например, защо на Острова на чудесата корупцията е нулева? Защото наказанието е смъртно, присъдата се произнася за дни и се изпълнява незабавно.
И също – защото функционира високо технологично електронно правителство – там работи осмо ниво, а ние не сме и на първо.
Властта хем е силна, хем с нея не се злоупотребява. Принципът на функциониране е алтернативен на европейската социална държава: най-напред поколението трябва да плати за себе си и да не оставя дългове на следващите, после семейството е длъжно да изплати дълговете си и най-сетне отделният човек неминуемо откупва своите задължения.
Чак след това всички могат да се обръщат към държавата. От друга страна, 20 процента от всяка заплата се удържа, още 16 добавя работодателят и така всеки сингапурец осигурява дните си, като може по всяко време да изтегли и ползва тези пари. А какви са заплатите ли? В момента гражданите на далекоизточния остров получават двойно по-високи възнаграждения от тези на европейския Остров – доскорошната метрополия Великобритания.
Според прогнозите на „Ърнст енд Янг“ през 2050 г. Сингапур ще закове космическите 137 000 долара годишно на глава от населението и ще се превърне в най-богатата страна на света. Това е цената на рамкираната демокрация, сред която посвоему щастливи се чувстват 5.5 милиона мултиетнически сингапурци.
Как се постига това ли? Чрез трите „И“-та: Иновации, Инвестиции, Институции. Така работи чудото Сингапур, за което покойният му архитект Ли Куан Ю казваше, че единственото му природно богатство са хората. С важна добавка: и тяхната работна етика.
Виж цялото интервю ТУК