Владика Йеротей потвърждава, че „по богословски мотиви“ не е подписал текста „Отношенията на Православната църква с останалия християнски свят“, а документът „Мисията на Православната църква в съвременния свят“ и „Тайнството брак и препятствията за него“ са подписани от него с уговорки.
Митрополитът съобщава, че според него на Критския събор са били фактически отхвърлени всички поправки, предложени от делегацията на Еладската православна църква.
Документът „Отношенията на Православната църква с останалия християнски свят“ от самото начало е предизвиквал безпокойство у митрополит Йеротей, но той до края се е надявал, че той ще бъде коригиран благодарение на поправките на Еладската и другите поместни църкви.
Но на събора последният критерий за истина се е оказал Пергамският митрополит Йоан Зизиулас: „Той отхвърляше поправките, изменяше ги или ги приемаше“.
В резултат по мнението на владика Йеротей „се получи незрял текст“, в който до самия последен момент (дори на етап превод на руски, френски и английски език) се внасяха изменения.
Владиката смята, че текстът „Отношенията на Православната църква с останалия християнски свят“ изцяло е трябвало да бъде снет от обсъждане. Сам той не е подписал този документ, тъй като той противоречи на учението на Отците на Църквата.
Митрополит Йеротей съобщи също за това, че на събора е била отхвърлена поправката на Еладската църква в документа „Отношенията на Православната църква с останалия християнски свят“, която в шестия параграф е предлагала „християнски църкви и конфесии“ да се замени с „християнски конфесии и общини“.
В петък, когато се е обсъждал документът „Отношенията на Православната църква с останалия християнски свят“, дискусията е влязла в задънена улица. Румънската църква е оттеглила своята поправка „конфесии и инославни общини“ към шестия параграф , като е останало да се избира между вариантите „инославни църкви“ на Кипърската църква и „християнски конфесии и общини“ на Еладската църква.
През деня на извънредно съвещание делегацията на Еладската църква е приела решение докрай да отстоява позицията на Свещения синод на Еладската църква и да предложи редица алтернативни варианти: „Православната църква знае за съществуването на инославни“ или „други християни“ или „неправославни християни“.
Тъй като всички тези варианти са били отхвърлени, Константинополският патриарх на вечерно заседание публично е предложил да се проведе среща между Пергамския митрополит Йоан (Зизиулас) и Навпактския митрополит Йеротей (Влахос), за да се изработи решение.
Пергамският митрополит е посрещнал инициативата хладно, а владика Йеротей е заявил, „че това не е личен проблем, а въпрос на цялата делегация на Еладската църква“.
Тогава Вселенският патриарх е казал на Атинския архиепископ, че обезателно трябва да се стигне до някакво решение.
Събота сутринта е било проведено съвещание на делегацията на Еладската църква, на което е било прието решението да се предложи вариантът „Православната църква признава историческото название на други, ненамиращи се в общение с нея инославни християнски църкви и конфесии“.
След което митрополит Йеротей е заявил, че няма да подпише текст с такава формулировка.
Митрополит Йеротей съобщава също, че на събора е имало рязка критика към свещеноначалието на Еладската църква за неговата последователна позиция. Вероятно този психологически натиск е допринесъл да се стигне и до окончателния вариант за поправка, която е била утвърдена.
„Лично аз се натъкнах на сериозен натиск и оскърбително отношение от страна на йерарсите. По моя информация на натиск са били подложени и други членове на Еладската църква“, споделя митрополит Йеротей.