Навпактският митрополит Йеротей за Събора в Крит: На Събора бях подложен на натиск и оскърбления

Навпактският митрополит Йеротей за Събора в Крит: На Събора бях подложен на натиск и оскърбления
На известния портал за църковни новини Romfea е публикувано изявлението на Навпактския митрополит Йеротей (Влахос), осветляващо събитията, случили се в хода на събора на Крит.

 

Владика Йеротей потвърждава, че „по богословски мотиви“ не е подписал текста „Отношенията на Православната църква с останалия християнски свят“, а документът „Мисията на Православната църква в съвременния свят“ и „Тайнството брак и препятствията за него“ са подписани от него с уговорки.

 

Митрополитът съобщава, че според него на Критския събор са били фактически отхвърлени всички поправки, предложени от делегацията на Еладската православна църква.

 

Документът „Отношенията на Православната църква с останалия християнски свят“ от самото начало е предизвиквал безпокойство у митрополит Йеротей, но той до края се е надявал, че той ще бъде коригиран благодарение на поправките на Еладската и другите поместни църкви.

 

Но на събора последният критерий за истина се е оказал Пергамският митрополит Йоан Зизиулас: „Той отхвърляше поправките, изменяше ги или ги приемаше“.

 

В резултат по мнението на владика Йеротей „се получи незрял текст“, в който до самия последен момент (дори на етап превод на руски, френски и английски език) се внасяха изменения.

 

Владиката смята, че текстът „Отношенията на Православната църква с останалия християнски свят“ изцяло е трябвало да бъде снет от обсъждане. Сам той не е подписал този документ, тъй като той противоречи на учението на Отците на Църквата.

 

Митрополит Йеротей съобщи също за това, че на събора е била отхвърлена поправката на Еладската църква в документа „Отношенията на Православната църква с останалия християнски свят“, която в шестия параграф е предлагала „християнски църкви и конфесии“ да се замени с „християнски конфесии и общини“.

 

В петък, когато се е обсъждал документът „Отношенията на Православната църква с останалия християнски свят“, дискусията е влязла в задънена улица. Румънската църква е оттеглила своята поправка „конфесии и инославни общини“ към шестия параграф , като е останало да се избира между вариантите „инославни църкви“ на Кипърската църква и „християнски конфесии и общини“ на Еладската църква.

 

През деня на извънредно съвещание делегацията на Еладската църква е приела решение докрай да отстоява позицията на Свещения синод на Еладската църква и да предложи редица алтернативни варианти: „Православната църква знае за съществуването на инославни“ или „други християни“ или „неправославни християни“.

 

Тъй като всички тези варианти са били отхвърлени, Константинополският патриарх на вечерно заседание публично е предложил да се проведе среща между Пергамския митрополит Йоан (Зизиулас) и Навпактския митрополит Йеротей (Влахос), за да се изработи решение.

 

Пергамският митрополит е посрещнал инициативата хладно, а владика Йеротей е заявил, „че това не е личен проблем, а въпрос на цялата делегация на Еладската църква“.

 

Тогава Вселенският патриарх е казал на Атинския архиепископ, че обезателно трябва да се стигне до някакво решение.

 

Събота сутринта е било проведено съвещание на делегацията на Еладската църква, на което е било прието решението да се предложи вариантът „Православната църква признава историческото название на други, ненамиращи се в общение с нея инославни християнски църкви и конфесии“.

 

След което митрополит Йеротей е заявил, че няма да подпише текст с такава формулировка.

 

Митрополит Йеротей съобщава също, че на събора е имало рязка критика към свещеноначалието на Еладската църква за неговата последователна позиция. Вероятно този психологически натиск е допринесъл да се стигне и до окончателния вариант за поправка, която е била утвърдена.

 

„Лично аз се натъкнах на сериозен натиск и оскърбително отношение от страна на йерарсите. По моя информация на натиск са били подложени и други членове на Еладската църква“, споделя митрополит Йеротей.

 
 

Коментари

  • ГЕРБ=ГРОБ

    05 Юли 2016 15:05ч.

    Големият проблем на православните зилоти - да признаят ли другите християнски конфесии за църкви или не. Радвам се че в този спор пергамския митрополит Йоан е успял да се наложи над зилотите. Бих препоръчал на хорицата подкрепящи мутрополити като този Йеротей да насочат усилията си в много по-градивна насока свързана с ролята на Православната църква в съвременния свят. Огромна е работата която има да се върши, нещата не са пипнати след времето на свети Григорий Палама. Това са глупости да се спори как да бъдат наричани другите християнски конфесии, нека се наричат както искат. Това не променя същността на Православието нито го подменя. Същото важи за темата за новия и стария стил в календара. За вярващия човек в един съвременен секуларен свят не е от такова значение дали ще чества примерно днес Великден или след 14 дни? Особено ако не са монаси, защо трябва хората да бъдат разделяни по този начин.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това, което не пише в статията е, че спорът между

    07 Юли 2016 9:52ч.

    Йеротей Влахос и Иоан Зизиулас е бил формално богословски - за употребата на понятието "просопон" и е свързан с академични сблъсъци между двамата поради различията в персоналистките им схващания. Нищо общо с горещите проблеми на Събора. И понеже Зизиулас е епископ на Константинополската патриаршия, а Влахос на Еладската - напрежението се е пренесло върху делегациите. Академичната суета не прощава.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи