Mитрополит Гавриил: Промени в предсъборните документи сега са практически невъзможни, искаме работещ Събор

Mитрополит Гавриил: Промени в предсъборните документи сега са практически невъзможни, искаме работещ Събор
Негово Високопреосвещенство Ловчанският митрополит Гавриил разясни пред „Добротолюбие“ детайли от решението на Св. Синод на БПЦ да поиска отлагане на провеждането на Всеправославния събор и да не участва в него, ако Съборът не бъде пренасрочен.

 

 

 

 

– Ваше Високопреосвещенство, в медиите тези дни, след решението на Св. Синод, се тиражират мнения на богослови като Калин Янакиев и Дилян Николчев, според които това решение е „радикално” и „некоректно”, защото е могло да се вземе още преди една година, а не в последния момент. Така ли е наистина, след като изборът на темите за Събора стана през м. януари тази година и едва преди две седмици се определи местоположението на участниците и наблюдателите и станаха известни другите подробности около Събора?

 

– Аз не бих казал, че е некоректно. Некоректно е друго – че нас ни канят на Събор, на който всичко е предрешено. Да, действително ние досега, до последния момент, не бяхме решили да не ходим на Събора. Но така или иначе истината е ясна: вие знаете – естествено, че не го научихме сега, но да се решим на това нещо… не го направихме веднага – има отрязани въпроси, които би трябвало този Събор, който не се свиква толкова често, да ги реши допълнително. Например за календара. Може ли Православната църква да продължава да служи по два стила?

 

Ако този въпрос не се реши сега на Събора, кога ще се реши? През 1948 г. на Предсъборно съвещание в Москва по въпроса за календара е казано, че всяка Поместна православна църква може да служи по новия или по стария стил (Пасхалието обаче трябва да е еднакво), но на следващия Всеправославен събор, когато бъде свикан, трябва стилът да се уеднакви. Ето, сега се свиква. Може ли например този въпрос да не се реши? Кога ще се реши той? Това не е нормално – да бъдат два стила. Има и други въпроси, които трябва да се решат на Събора. Наистина това го знаем отпреди, не го знаем от сега, в последния момент.
После и друго: ние имаме решение по повод един от документите (макар че и в другите може да има забележки) – „Отношението на Православната църква с останалия християнски свят”, има много неща, които са абсолютно неправилни и неправославни. Ние можем да идем на Събора, но според приетия Регламент на Събора там няма да може да се извършат никакви поправки.

 

Защото Регламентът е такъв, че първо комисия трябва да реши дали това, което ние искаме, ще бъде поставено като въпрос за гласуване на Събора и дори да бъде прието, ако Съборът не го гласува с консенсус, значи не може.

 

И какво означава това? Един документ е приет от комисиите, но комисиите не са Събор, нали, не са Събор. Регламентът също е гласуван не от Събора, а от патриарсите, а те не са Събор. И в крайна сметка никаква поправка няма да може да се направи, да кажем – на този документ, а и на който и да е друг, защото в никой случай няма всички църкви да гласуват за това, все ще има някои, които са против. Значи така отиваме на един Събор, който е предрешен.

 

А защо не го вземат предвид това нещо? Ама това е Събор, това е сериозна работа!  Колко често се свикват събори? Столетия, а и хиляда години минават. Съборът трябва да реши наистина неща, които са важни за Православието.

 

И сега действително решихме, могли сме и по-рано да го решим, но то не беше лесно. Даже някои казват, че това е голямо мъжество – да се решим на такова нещо… виждате, че няма друга църква освен нас. Наистина така реши Синодът. Аз лично, когато отидох на заседание, не знаех, че можем да вземем такова решение. Но аз бях сигурен в едно – че трябва да поискаме отлагането на Събора, за да се доработят тези неща, та да има действително по-голям ефект този Събор. 

 

За мен един Събор трябва да може да си изработи регламента на заседание, да се гласува, както е навсякъде – като се конституира ново Народно събрание, никой не им дава готов Правилник за работа, там си конституират правилата. Това трябва и Съборът да го реши. Сега това е решено от патриарсите. Хубаво, но патриарсите все пак не са Съборът, Съборът е много по-широко представителство.

 

Всичко това е предварително определено. И затова решихме, че е добре Съборът да се отложи, за да могат въпросните неща да се регулират. Нашето желание е да може да се реши наистина по най-добрия начин всичко за Православието. Така че няма значение, че в последния момент сме го решили – да, тези неща ги знаехме. А това за разположението в залата – това е най-малкият проблем, това е най-малкият проблем!

 

За многото средства, за които сме писали: ако наистина Съборът щеше да решава много сериозни въпроси, нека да идат тези средства там, но сега ние да отидем на един Събор, на който всичко е предрешено, и да дадем повече от половин милион лева за това… Това за Българската православна църква са много пари. Да ги дадем, но да знаем, че си струва мероприятието. Знаете ли, ние дори не знаем колко пари ще бъдат. Никой не ни казва колко окончателно ще бъдат, но ще са над половин милион – кой знае колко още ще бъдат тези пари? Може ли така сега също? Каквото имат да говорят, да говорят. Да, взели сме го това решение наистина.

 

– Но нали наши митрополити са участвали редовно на тези Предсъборни събрания, на които са се обсъждали темите, които ще се разглеждат на този Събор, както и самото съдържание на предсъборните документи. Защо тогава нашите митрополити не са се обявили против тези документи, а едва сега, когато документите са вече подписани?

 

– Защото този, който ръководеше заседанията на комисията, когато някой искаше промени, казваше: „Нямаме регламент за тези промени, на нас ни е казано в Синаксис на патриарсите да правим само малки корекции”. И те – защото, ако на тези комисии някой не се подпише, решенията пропадат – подписват, но е имало надежда, че ще може тези неща да се преразгледат на Събора. Накрая се приема един Регламент от Синаксиса, който – аз Ви го казах – който не позволява никакви корекции да станат на Събора.

 

Това, което с компромис е приемано в комисиите, в крайна сметка излиза, че на Събора не може да се промени.

 

Това е нещо, което и тези членове на комисиите не са знаели. Те са рекли – добре, заради един или друг, да не се провали заседанието на една комисия, нали после ще има Събор; да, де, ама излиза, че това, което е прието на комисиите, на Събора всъщност няма да може да се промени. Това е истината. Прочетете го. Който иска, да го прочете. Това е истината.

 

– А има ли политически оттенък в реакцията на Светия Синод? Защото в момента обвиняват Църквата, че едва ли не служи отново на някакви руски интереси и подкрепя отново Руската църква.

 

– Защо лъжат? Защо лъжат? Защо не каза никой: Руската църква на Архиерейския събор, който беше в началото на февруари, прие всичките документи, без забележки. Мисля, че само четири души са били против. Българската църква на 22 април не прие единия от документите, най-оспорвания. Кого сме слушали тогава? Руската църква ли? Та ние щеше да направим същото! Ние сме действали според нашата съвест. Нима може да се игнорира това нещо? Невярно е писаното, нарочно искат… И „Двери.бг” беше писал – руска политика.

 

А защо не писа по-рано, че това, което приехме тогава, беше всъщност против, не беше в унисон, не беше в съгласие с руското решение. Как сме го приели тогава? Та това е много важно нещо! Ние сме против един документ, който всъщност за някои може да е много важен за Събора. Можем да кажем, че ние сега сме по-близки с гръцката позиция, защото Еладската църква също не го приема този документ. А Руската го приема, досега не е казала, че не го приема. Света Гора Атон – с нея сме също, тя също е против този документ. Грузинската църква е против този документ. Другите са го приели. С коя тогава църква сме ние?

 

– Нали се появи едно писмо на Руския патриарх до Вселенския?

 

– Това е нарочно. То е за разположението на делегациите. За разположението на делегациите още на другия ден ни се обадиха от Вселенската патриаршия, че всичко вече е направено, както трябва. Ако беше това причината, ние щяхме да идем на Събора, тъй като това нещо е оправено, още на другия ден. Ние взехме решението на първи юни и на втори се обадиха, главният секретар говори по телефона пред всички със секретаря на Вселенския патриарх и той каза, че разположенията на делегациите вече са регулирани  така, както е искала и Руската, и други църкви.

 

Ако това беше причината, ние щяхме да отидем на Събора. Това беше за нас малката, второстепенната причина, главни са първите две: че има много важни теми, които са изключени от разглеждане на Събора, и че ние отиваме на един Събор, където нещата са предрешени, нямаме какво да решаваме там, тъй като промени не може да има. Тъй като промени с консенсус не се правят. Хайде, представете си, че в Народното събрание гласуват с консенсус, какво ще приемат? Нищо. Винаги ще има някой, който ще е против – това въобще ще блокира работата на Народното събрание. Ето това е истината. Защо лъжат? Те не са глупави хора. Нека помислят и разберат, че това е истината.

 

– Какво губи и какво печели от неучастието на Събора нашата Църква?

 

– Не мога да Ви кажа. Ние, ако печелим, печелим за цялото Православие – ако се отложи Съборът, печелим, защото ще бъде подготвен по-добре: да влязат някои важни теми и да се промени регламентът, да може нещата да се решават също и на Събора; а не само от комисиите, а на Събора да не може нищо да се променя – какъв е този Събор тогава? И друго има – да могат всички владици да гласуват; не всяка църква да има само по един глас, а да е, както е било на всичките Събори. Не е имало такъв Събор досега, на който всяка Поместна църква да има само един глас. Всички, които участват, трябва да могат да си кажат мнението, когато искат – това е също според правилата на Съборите. Ето това искаме ние, нищо друго. Какво ще загубим – не знам. Но знам какво печелим.

 

– Благодаря Ви, Ваше Високопреосвещенство! Благословете!

 

– Бог да благослови!

 

Източник: http://dobrotoliubie.com/2016/06/03/mитрополит-гавриил-промени-в-предсъбо/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Гавриил пропуска да каже доста неща:

    04 Юни 2016 11:35ч.

    1. Да не се разглежда уеднаквяването на календара е РУСКО настояване. 2. Да се смята събора за валиден единствено с ЕДИНОДУШИЕ на ВСИЧКИ Православни църкви (вместо с мнозинство на участващите) е РУСКО настояване. И неучастието на БПЦ в Събора означава единствено - провал на Събора. Която и да е от църквите може да предизвика това (защото руснаците го издействаха). 3. Съборът се подготвя 93 години - нашите се сетиха сега, че нещо не им харесва. 4. Основният упрек в писмото на Вселенския патриарх (от което нашите комундерски ПР-и изцитираха само точките за служенето на гръцки и паметника на екзарх Антим) беше че БПЦ Е ЕДИНСТВЕНАТА ПОМЕСТНА ЦЪРКВА, КОЯТО НЕ УЧАСТВА В ОБЩИТЕ РАЗИСКВАНИЯ И НЕ СЕ ИНТЕРЕСУВА ОТ ЖИВОТА НА ЦЪРКВАТА. С това си решение да не участва в Събора БПЦ върши това, което руснаците предпочитат да не направят сами - проваля Събора. А това, че Гавриил е руски възпитаник и страстен русофил го знаят и ловешките гарги.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Христо Ботев

    04 Юни 2016 11:40ч.

    ..... О, мой боже, правий боже! Не ти, що си в небесата, а ти, що си в мене, боже - мен в сърцето и в душата... Не ти, комуто се кланят калугери и попове и комуто свещи палят православните скотове; не ти, който си направил от кал мъжът и жената, а човекът си оставил роб да бъде на земята; не ти, който си помазал царе, папи, патриарси, а в неволя си зарязал мойте братя сиромаси; не ти, който учиш робът да търпи и да се моли и храниш го дор до гробът само със надежди голи; не ти, боже на лъжците, на безчестните тирани, не ти, идол на глупците, на човешките душмани! А ти, боже, на разумът, защитниче на робите, на когото щат празнуват денят скоро народите! Вдъхни секиму, о, боже! любов жива за свобода - да се бори кой как може с душманите на народа. Подкрепи и мен ръката, та кога въстане робът, в редовете на борбата да си найда и аз гробът! Не оставяй да изстине буйно сърце на чужбина, и гласът ми да премине тихо като през пустиня!...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • и още

    04 Юни 2016 11:40ч.

    Руснаците играят с Николай Пловдивски, защото го смятат за най-силен. Те винаги са предпочитали този, който им върши работа пред онзи, който ги обича. Така че Гавриил се старае напразно - докато не стане по-силен от "Никитка" няма да го заобичат. За тях Църквата е политика - най-вече и преди всичко.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • православен българин

    04 Юни 2016 12:37ч.

    И Янакиев, който е политик костовист, зам председател на ДСБ и Николчева се хранят от антирусизъм прикрит зад уж антикомунизъм. Те са чести гости на Горан Благоев, също русофоб. Кой им плаща – не е много трудно да се досетим.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • до "православния" българин

    04 Юни 2016 12:51ч.

    А по същество? По същество няма - защото нещата са уви точно така. Ние пак се оказахме старателните руски "момчета за всичко".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Що за глупост?

    04 Юни 2016 13:37ч.

    Янакиев никога не е бил зам. председател на ДСБ и 17 години се черкуваше в Руската църква (докато путинистите не направиха преврат и не изгониха българите от там). Горан Благоев е острастен националист - нещо, което не споделят повечето от образованите му събеседници, включително Янакиев и Николчев. И нищо от това няма значение - фактите са налице. Поради промените, които РПЦ наложи в правилника на Вселенския събор, ако една единствена поместна църква не участва - няма събор. Ако една единствена църква не гласува - няма решение. По настояване на РПЦ въпросът за календара няма да се разглежда.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Трола пак се изк..дза на форума

    04 Юни 2016 16:03ч.

    Я ги попитай твоите господари от север какво сме им дали... Щото те векове наред пренаписват историята ни - и сега в техните учебници за българско наследство нищо не се споменава. И като си толкова родолюбец я кажи защо нашата "древна" патриаршия винаги се споменава след тяхната... Гундяев иска да бъде православен ПАПА! Това е истината - и не иска събор.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • watmark

    05 Юни 2016 10:56ч.

    БПЦ уж е помесна а работи като филиал на РПЦ. Забелязахте ли поста на православен българин? Той обвинява Янакиев и Николчева че ходят при Благоев който "също е русофоб"... Ако под православие разбираме русофилия трябва бързо да сменим деноминацията си. Защото работата на българина е да обича България. А не онази империя която разруши българската държава. Нашият клир е абдикирал от националната си същност и служенето на българската държавата две изконни ортодокслни неща. Овен ако не припознава Путин като Император и Новата Руска империя като наша държава. Как ние прочитаме нещата: Голямата препирня е в същност отношението към схизмата и помиряването на християнския свет. Естествените ни съюзници са другите християни (освен това живеем в една държава). РПЦ не желае да има помирение защото помирението е европейско. РПЦ желае православието да остане евразийско (офицялната идеология на новата империя) което политически казано за нас е - българинът да не е духовно в Европа а в Евразия. Първом духовно сетне и физически. В този смисъл БПЦ има предателска роля. Единствената утеха е че на никой не му пука мнението на БПЦ. Не сме европейци и само руските танкове могат да ни завлечат обратно в Евразия. Но не и БПЦ. Как се викаше? Недостойни.... Не знаем какво е в главите на клира ни ще им подскажем градацията: ние сме българи (в смисъл не сме славяни), ние сме европейци (в смисъл не сме евразийци), ние сме ортодоксални (в смисъл не сме православни в руския вариянт) а БПЦ следва стадото си а не го вкарва в чужди кошари... Чухте ли ДС агенти? Това е парадигмата на която трябва да служите.... p.s. записвам си текста...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Срамно е

    05 Юни 2016 22:08ч.

    Меракът католиците да бъдат записани в документите като еретици, е най-малкото архаизъм... да не кажа нещо по-намясто... Поддържането на тази глуповата изкуствена враждебност явно налива вода във воденицата на тези, за които християнството е трън в очите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гавриил трябва да е много внимателен, когато е в единодушие с Никитка Пловдивски

    07 Юни 2016 0:38ч.

    Самото това говори, че върши нечия работа. И ние знаем чия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • да ама не

    07 Юни 2016 1:36ч.

    Сегашният руски патриарх минава в Русия за предател на православието и контролиран от жаждущите световно правителство и световна религия..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • до горния "да ама не"

    07 Юни 2016 9:42ч.

    Според кой минава за "предател на равославието...", според зилотите от типа на Буди верен? За тях всички са предатели. Не че не са прави за Гундяев, ама предателството е от много по-подмолен и опасен характер и няма нищо общо с никакви манящини за "световна религия", които старостилци и зилоти си ги дрънкат откакто свят светува. Зилотите обаче това не го разбират, защото всъщност не вярват в съществуването на "лукавия". За тях той е "демократ" с костумче, който се опитва да им изключи будилника в неделя, ама те са го разконспирирали.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Очевидно дежурният по триене не иска да се чуе новината (изтрито 5 пъти)

    07 Юни 2016 12:13ч.

    Защото иначе нямаше да изтрие мнението, че: "Стана ясно защо нашите направиха този цирк. Сега руснаците искат извънредно предсъборно съвещание, на което да се направят "някои поправки". Сиреч - "ако не е нашата, няма да върнем българите и няма Събор. " Извиване на ръце по руски!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гръцки митрополити за решението на българския св. Синод Двери 06 Юни 2016

    07 Юни 2016 14:49ч.

    Митрополитът на Сития и Йерапитни Евгениос коментира с остър тон за Радио Крит позицията на Българската патриаршия, която реши в последния момент да не участва в Събора, както и на Московския патриарх Кирил. Гръцкият митрополит е убеден, че Московския патриарх Кирил се държи като цар и използва българите, за да се провали Всеправославният събор. В момента св. Синод на Вселенската патриаршия все още обсъжда създалата се ситуация, но според йерарси, коментирали дискусиите за Ромфея, митрополитите на Вселенската патриаршия няма да отложат Събора. Митрополит Евгениос коментира също, че българите се отмятат с нелогични обяснения дни преди започването на Събора от своето решение за участие, подписано от Българския патриарх през месец януари т.г. За дребнава игра на власт говори митрополитът на Месиния Хризостом, коментирайки за гръцкото радио 9.84 създадената от Българската църква ситуация няколко дни преди началото на Събора. Предложението на Московска патриаршия за свикване на предсъборно съвещание на 10 юни митрополит Хризостом обяснява по логиката: първо създавам проблем, а след това се явявам посредник за неговото разрешаване, което според него разкрива користни намерения. "Играят игри на власт, по изключително чувствителни въпроси, което е недопустимо, при положение, че последните две години всички съгласувахме провеждането на Събора. Не мисля, че изложените аргументи са действителни причини за отмяната на Събора", казва още митрополитът за гръцкото радио. "Много е лошо да се създават такива разделения. Нима ще създадем два центъра в Православието?!", пита още той.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • bajo Petko

    09 Юни 2016 17:49ч.

    Е, сега когато се отказаха и Антиохия, и сърбето, и от Критската архиепископия има изизквания за дискусии - защо млъкнахте?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи