- Как посрещате събитията, които стават с редакцията на вестник „Заман” в Турция, г-н Юмер? Бяха ли неочаквани за вас?
- В Турция от две години насам вестник “Заман“ беше подложен на юридически, психологически, дори физически натиск, който в крайна сметка приключи буквално с нахлуването в редакцията на медията на незаконно назначения синдик, съпроводен от мощна полицейска армия и бронирани коли, които атакуваха със сълзотворен газ и водни струи бранещите крепостта на свободното слово журналисти.
Това стана след като Шести наказателно-мирови съд в Истанбул назначи незаконен синдик в редакцията на „Заман“. Този синдик е назначен по политически подбуди. Турция, където правилата на демокрацията и законите са суспендирани, още веднъж стана свидетел на един от най-черните си дни в своята история.
Когато главният редактор на опозиционния вестник „Джумхурийет“ (Република) Джан Дюндар и анкарският представител на медията Ердем Гюл бяха освободени по решение на Конституционния съд след тримесечно неоснователно задържане в ареста, близки до властта журналисти започнаха да отправят заплахи, че предстои назначаване на синдици в опозиционните медии. И това стана факт.
В рамките на една седмица телевизионните канали „Бенгютюрк“ и İMC TV бяха свалени от спътника Тюрксат, след което дойде ред и на „Заман“. С оглушаването на опозиционните медии, опозицията в Турция се елиминира стъпка по стъпка.
Турция потъва в мрак, свободното слово е окупирано. Член 30-и от турската конституция строго забранява конфискуването на медиите и тяхното имущество. В момента този член от конституцията се нарушава.
От друга страна, когато Конституционният съд на Турция постанови освобождаването на журналистите Джан Дюндар и Ердем Гюл, президентът Ердоган коментира решението на КС с думите: „Не зачитам това решение на КС и не го уважавам.“ Това изявление на турския президент беше изтълкувано като открито закононарушение.
- Каква е причината за тези събития? Какво сбърка според властите „Заман”? Това посегателство ли е срещу свободата на медиите и нов случай на войната срещу тях?
- Парадоксално е, но изявлението на президента Ердоган относно незачитането на решението на КС от негова страна в Турция вече е обичайна гледка.
Докато чл. 26-и от турската конституция ясно и недвусмислено гарантира свободата на словото и мисълта, чл. 28-и и чл. 30-и гарантират медийната свобода. Но за съжаление се случва тъкмо обратното.
От друга страна, чл. 10-и от Европейската конвенция за правата на човека и чл. 90-и от турската конституция, свързани със свободата на изразяване на мнение, както и правото на получаване и разпространяване на информация имат преимущество пред останалите нормативни актове.
През изминалата година срещу видни турски журналисти, като Хасан Джемал, Дженгиз Чандар, Ахмед Алтан бяха заведени редица дела и те доста време бяха влачени по турските съдилища. Бившият главен редактор на англоезичния „Заман“ Бюлент Кенеш и журналистката Седеф Кабаш пък бяха арестувани само заради един постнат туит под претекст, че текстовете съдържали обида срещу президента.
Директорът на телевизия „Саманйолу“ вече повече от година е в затвора, само заради един сериал. В резултат на последните акции 31 журналисти все още се намират в затвора, а има и още много колеги, срещу които са заведени съдебни дела.
- Какви ще са последиците от случилото се? Имате ли впечатления какъв е международният отзвук?
- Международният отзвук по повод незаконно назначения синдик в „Заман“ беше неимоверно голям. Тук е невъзможно да цитирам съдържанието на всички отзиви, ще се опитам да спомена само по-важните медийни и международни организации, сред които са Амнести интернешънъл, ООН, ОССЕ, БиБиСи, АП, Ройтерс, Ел Паис, АФП, Фигаро, Монд и още много други.
На свой ред специално искам да благодаря и на г-жа Снежана Тодорова, която в качеството си на председател на СБЖ бе сред първите, които изразиха солидарност с журналистите от редакцията на „Заман“ в Истанбул.
- Това ще рефлектира ли и върху „Заман – България”, който излиза у нас вече над 20 години и на който вие сте главен редактор?
- „Заман-България“ излиза като самостоятелно издание, ние не сме секция на истанбулската редакция.
- Какво ще е бъдещето му? „Заман – България” е авторитетен и уважаван вестник. Ще има ли промени в облика и позициите му, ако продължи да излиза? Какво ще кажете на читателите му?
- Тази година ще се навършат 24 години от създаването на „Заман-България“. Вестникът винаги е следвал една умерена позиция, никога не е уронвал авторитета и достойнството на личността, винаги сме отстоявали съхраняването и опазването на добросъседските отношения, толерантността, уважението към човека, приемането на индивида такъв, какъвто е, както и ценностите на свободата и демокрацията.
На читателите мога да кажа, че както досега, винаги ще продължим да добавяме нашата принадена стойност към ценностната система на обществото ни.