Людмила Улицка: Логиката да управляваш извън закона

Людмила Улицка: Логиката да управляваш извън закона
Конфликтът около изявлението на лидера на Чечения Рамзан Кадиров, който неотдавна заяви по адрес на представителите на руската опозиция: „Такива хора трябва да се смятат за врагове на народа и предатели. Те трябва да бъдат съдени с максимална тежест за саботаж”, се разраства. Депутатът от Красноярския местен парламент Константин Сенченко, който разкритикува Кадиров и го нарече „позор за Русия“, бе принуден публично да се извини – след разговор с „уважаван човек“ от Чечения.

 

Мнението на Кадиров се подкрепя и от друг политик от Грозни – председателя на парламента на републиката Магомед Даудов. Неговите изявления са издържани във верноподанически тон по отношение на Кадиров и неговия покровител Владимир Путин и съдържат преки заплахи и лични обиди към либералната руска общественост, журналистите и опозиционните политици.

На сайта на Конгреса на руската интелигенция е публикувано открито писмо с искане за незабавната оставка на Рамзан Кадиров, тъй като изявлението му нарушава Конституцията на Русия. Ето фрагменти от писмото:

„… Правото на гражданите на свобода на обществената и политическа дейност, в това число и опозиционна, е едно от основните човешки права. Правото на опозиционна обществено-политическа дейност може да се осъществява независимо от това дали става дума за регистрирана общност или дейност в неформален, „извънсистемен“ порядък. Фактът на заплаха от страна на главата на изпълнителната власт към части от гражданското общество в Русия е недопустим не само в морално, но и в юридическо отношение…“

„… Рамзан Кадиров нееднократно е демонстрирал пълно пренебрежение към законите на Руската федерация. В оглавяваната от него Чеченска република се наказва всяка, дори най-умерената критика – при това се наказва не само с морален натиск, но и с пряко физическо насилие… Рамзан Кадиров трябва незабавно да бъде отстранен от длъжност.”

 

Между подписалите писмото е и известната писателка Людмила Улицка:

 

– Никак не обичам колективните писма, но се получава така, че винаги ги подписвам. Самата форма ми се струва доста остаряла, в нея има нещо от шейсетте години. Такива писма обикновено нямат особен ефект. Въпреки това необходимостта от изразяване на позиция по дадения повод безспорно е назряла.

Иска ми се, разбира се, писмото да стигне до ръководителите на страната ни. Но смятам, че най-важният адресат тук са руснаците, които не реагираха на знаковото определение „врагове на народа“, а аз самата реагирах. Затова в крайна сметка за мене не е толкова важно докъде във властовата йерархия ще стигне това писмо. Важно е доколко обществото ще реагира на израза „врагове на народа“, който отдавна не е бил произнасян така отчетливо в Русия. Именно тази е причината да подпиша писмото, просто смятам, че е невъзможно да не го подпиша.

Кодовият израз, произнесен от Кадиров, създава у мен впечатлението, че той просто върви с една крачка напред и изрича на глас онова, което управляващите се притесняват да кажат днес.

Защотопрез последните години цялата трескава дейност на руските власти, всички забрани с клеймото „чужди агенти“ и „нежелателни организации“ зашифровано съдържат в себе си това „врагове на народа”.

Като внучка на „враг на народа“, съм изключително обезпокоена от случващото се. Поставени сме пред съвсем тънката преграда, разделяща днешния ден, когато репресиите в Русия са единични и достатъчно скромни, от времето, когато те ще станат масови.

 

– И друг път, разказвайки своята лична история, сте споменавали, че сте внучка на „враг на народа“. Разкажете, моля, за своите дядо и баба. Очевидно става въпрос за тях.

 

– Да, разбира се. Току-що написах голям и струва ми се, последен в живота ми роман, чиято основа е кореспонденцията между дядо ми и баба ми.

Дядо ми Яков Улицки е бил два пъти на заточение. Първия път го осъждат през 1948 г. по дело на Еврейския антифашистки комитет. Дават му много леко наказание – 10 години. Мнозина, съдени по това дело, са разстреляни.

Виждала съм дядо си един-единствен път, била съм 12-годишна. Към онези години ме върна кореспонденцията с жена му, както и документите, които открих. Работейки с тези материали, преживявах дълбоко случилото се и разбрах: просто трябва да напиша книга, написах я.

Дядо ми е бил забележителен човек: интелигент, културтрегер по природа. Едната му професия е икономист – от хората, полагали основите на съветската демография. От друга страна е музикант. Докато е на заточение, преподава музика и езици, работи като пианист – това са „леките години“ на неговата каторга. После е подложен на ужасни изпитания, от затвора излиза инвалид и скоро след това умира.

По този начин опознах дядо си отблизо – благодарение на кореспонденцията с баба ми. Тя откри пред мен нови пространства, превърна се в роман. Писмата са частично обработени – все пак това не е документална проза. Да го кажем така – в днешно време е много трудно да се постави граница между художествените текстове и документалните.

 

– Коментирали сте, че Рамзан Кадиров често произнася на глас това, което руската власт само мисли, или това, което ще каже впоследствие. Като писател как си представяте механизма на неговите реакции? Може би притежава удивителен политически нюх за това, което е нужно да се каже? Или улавя полъха на политическия въздух, усеща сянката на поръчките от центъра? Ясен ли ви е този механизъм?

 

– Знаете ли, според мен Кадиров е психотип, който идеално пасва на сегашното управление. Той все пак е източен човек, с определена логика на поведение, от която се ръководи в действията си. Трябва да се каже, че източните управници – не за първи път през последните 100 години от историята ни – имат усещането, че светът им принадлежи и те са изцяло в правото си да се разпореждат с него.

Именно тази логика следва Кадиров, той се чувства цар, чувства се безнаказан, законите за него са играчка. Всъщност логиката му на управление е незаконна – такава е и логиката на поведение на централната руска власт.

Аз мисля, че управляваната от Кадиров система, като минимодел на голямата, върви с крачка пред нея.

Аз мисля, че той никога няма да бъде свален от власт именно по тази причина – не бива да го свалят, защото Кадиров е и сърцето на целия организъм. От гледна точка на властта Кадиров винаги постъпва правилно, той просто си позволява да изрече на глас онова, което властта се притеснява да каже.

 

– Има противоречив пример за опит за противопоставяне на Рамзан Кадиров: става дума за красноярския депутат Константин Сенченко, който отначало открито застана срещу думите му, а после – очевидно под влияние на негови пратеници – се извини на Кадиров. Ето вие подписахте това колективно писмо, изпратихте призив до самия Рамзан Кадиров, ако щете. Не се ли боите от последствията?

 

– Аз съм човек на възраст и повече не искам да играя в подобни игри. Не желая да живея с усещането за страх. Не искам да кажа, че не ме е страх, но нямам намерение в своето поведение да се ръководя от страха.

Това е единственото, което мога да направя. Страхът присъства у всеки от нас (впрочем не непременно у постсъветските хора, защото страхът представлява механизъм, който помага на човек да оцелее). Въпреки това не искам да живея, изпитвайки страх от това, че постъпвам по правилния според мен начин. Да, очевидно всички ние се оказваме в зоната на риска. Аз обаче отдавна съм в тази зона, затова някак си отчасти съм се примирила с това.

 

– Засега конфликтът ескалира. Освен вашето колективно писмо в ход е и акция „Кадиров – позор за Русия“ независимо от отношението към нея. От друга страна, чеченската власт също не мълчи. Със сигурност сте запознати с писмото на председателя на парламента на Чеченската република Магомед Даудов, който написа верноподанически текст по адрес на Кадиров и Владимир Путин. Как мислите, Москва намесва ли се в създалата се ситуация?

 

– Не смятам, че Кадиров ще бъде отстранен от поста. Почти убедена съм, че това няма да се случи, но протестът срещу изявлението му е спасителен акт – ако не за страната, то, в крайна сметка, за достойнството на народа.

Не бива да се преглъща всичко, което ти се предлага да преглътнеш. Някои руски закони от последните години – започвайки от „закона за подлеците“, минем през забраната за осиновяване на деца зад граница и стигнем до дълга редица от други закони, постановления и инструкции – са абсолютно нелогични, антихуманни, съвършено абсурдни.

В края на краищата трябва да съществува някаква връзка между обществото и държавата! В края на краищата държавата е създадена, за да обслужва интересите на обществото, тя не е независеща от обществото и народа единица, които управлява. Става дума за нормален естествен процес: когато обществото предявява някакви искания, властта им отговаря. Може би някой ден този механизъм ще започне да работи и в Русия!

Прекрасно помня как, когато преди 25 години бях в Ню Йорк, в САЩ бе излязло някаква глупава заповед децата да се местят от „лошите“ училища в „добрите“ и обратно – защото училищата в „цветните квартали“ били изключително лоши – и целият град бе залят от жълти училищни автобуси. Година по-късно отново отидох в Ню Йорк – нямаше и помен от такива автобуси.

Оказало се, след изпълнението на въпросната заповед добрите училища стават по-лоши, а лошите не стават по-добри. И в рамките на година този закон е бил отменен. Ето какво искам да кажа с това: всички правителства вършат глупости, съвършени правителства няма, мъдрите също са малко в целия свят.

Но скоростта на реакциите и способността да се дава адекватен отговор на обществените искания е показател доколко една държава е добра или лоша. Безкрайната инертност и липсата на подвижност на нашата власт са поразителни. Но може би някога и в Русия нещата ще дойдат по местата си и ще се установи тази естествена, пряка, изключително необходима връзка между обществото и властта. Остана ми само тази единствена малка надежда.

 

– Струва ми се, че един от проблемите на Русия, който би осветлил ситуацията, за която говорим, е обстоятелството, че страната живее даже не просто в различни, а в някакви полярно различни измерения.

Понятийният апарат, използван от Рамзан Кадиров и приятелите му, и понятийният апарат, който ползвате вие, хората, подписали това писмо, се разминават напълно. Ценностните системи на две групи граждани от една и съща страна не просто не се синхронизират една с друга – това са хора от различни исторически епохи. Имате ли идея как може да се намали тази дистанция?

 

– Много хубав въпрос, който има отношение не само към нашата страна. Една от най-дълбоките кризи от многото, които днес преживява човечеството, е понятийната криза. Когато произнасяме думите „власт”, „държава”, „любов”, „връзка”, всеки от нас ги изпълва с различен смисъл в зависимост от своето културно равнище. Именно затова през цялото време говоря, че културата и образованието са двете най-важни неща, по които днес си струва да се работи. Тогава понятийните разминавания ще могат да бъдат смекчени, тогава ще започнем да се разбираме по-добре помежду си. За целта са нужни добри училища, качествено висше образование. Тоест – всичко онова, което в момента губим с огромна скорост.

 

– Но нещата опират до това, че – съдейки по всичко – Кадиров засега печели в конфликта. Създалата се ситуация едва ли ще го направи по-образован или ще направи така, че съвестта му да проговори. Излиза, че да се надяваме на образование и диалог между властта и населението е исторически безперспективно занимание.

 

– Не, не мисля. Всички, които подписват подобни писма, вършат нещо полезно за страната си: работят безвъзмездно в хосписи, в сиропиталища; пишат умни текстове… Различни неща… Това са най-болезнените страни от живота ни, но всички работим не за утрешния ден, а за по-следващия. И не бива да преставаме да го правим.

Предвид главните обстоятелства, при които живеем днес, едва ли си струва да се надяваме на бърза победа. Отдавнашният дисидент Лев Пономарьов написа това писмо, други хора работят по други болезнени теми. Вече имаме голямо количество волонтери – това е съвсем ново за Русия движение.

Изобщо, поздрави за Лев Николаевич Толстой: явно малките неща са тези, с които ни предстои да се занимаваме дълго…

Превод от руски: Елена Дюлгерова

 

Коментари

  • и.г.

    27 Яну 2016 13:34ч.

    В Русия при Путин проблеми НЯМА и НЕ може да има!!.........не ни пробутвайте предателите от Петата колона,защото Р.Кадиров всичко вижда.......... и си записва!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • klitori savetski

    27 Яну 2016 15:35ч.

    Nadriskani na Biwlistock

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Идиотите

    27 Яну 2016 16:15ч.

    Вижте да не се заблуждаваме. Всички тези сополивковци "опоненти' и "опозиция" просто са на светлинни години от това което се е случило в Чечня а в момента се случва в Сирия и Ирак чрез ИД. И Кадиров е абсолютно прав. Точка. Всичко го има в мрежата! Който не вярва да гледа!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • фактите

    27 Яну 2016 22:58ч.

    Авторът на цитираното писмо Лев Пономарев, заснет 2012 на среща с японски дипломат да обещава да върне спорните Курилски острови на Япония, ако опозицията спечели изборите - срещу финансирането и от Япония https://www.youtube.com/watch?v=PoIGcf5JPCk

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Олег Панфилов

    28 Яну 2016 12:27ч.

    У Кремля сейчас много проблем, но одна серьезная – у интересов России во внешней политике теперь два защитника – МИД и Кадыров Иногда их заявления совпадают по содержанию, часто – по смыслу. Явление, конечно, уникальное, но Путину уже деваться некуда – МИД он разогнать может, Рамзану заткнуть рот проблематично. Кремль попал в такую же ситуацию, что и в середине 90-х годов, тогда путинский вариант усмирения Чечни обошелся в миллиарды долларов. И выход из этой ситуации совсем неясен. Кавказ и чеченцы, в частности, будут вечной головной болью Кремля. И дело даже не в том, что маленький народ слишком воинственный, хотя среди чеченцев много замечательных строителей и просто талантливых людей, а в том, что чеченцы выживали благодаря сопротивлению. Полководец современности Павел Грачев в очередной раз попытался захватить Чечню и получил в ответ сопротивление такой мощности, что его «победы» хватило только на полтора года. Тогда Путин применил прием, хорошо ему известный по прошлой деятельности в мэрии Санкт-Петербурга – если убивать уже нельзя, то можно купить. Часть чеченцев, к сожалению, не устояли перед этим соблазном. Прежде всего – сын выпускника советского Исламского института Ахмата Кадырова. Рамзан своей биографией ничем не отличается от Путина, разве что масштабом намного меньше – то же непонятное образование, та же любовь к деньгам, к авторитарному правлению, похожая тактика сколачивания вокруг себя «бригады». После загадочной гибели отца в 2004 году Рамзан назначается диктатором Чечни со всеми полномочиями и огромным бюджетом, который не снился даже близким к Путину региональным губернаторам. Так обычно «вор в законе» назначает смотрящего.На самом деле Путин оказался заложником старой русской традиции создавать себе проблемы. После 2000 года вообще информация о происходящем в Чечне становится основной проблемой в российских СМИ – цензура не пропускает ничего, что связано с коррупцией, военными операциями, похищениями людей структурами МВД и ФСБ, воровство выделяемых из российского бюджета средств на «восстановление Чечни».Рамзан превратился в подобие мелкого султана с чужими деньгами и наделенного полномочиями палача. Необразованный диктатор угрожал Политковской – и ее убили, угрожал Немцову – и того расстреляли, был недоволен Наташей Эстемировой – и ее нашли убитой. Рамзану понравилась безнаказанность, и теперь он угрожает направо и налево. Угроза в адрес Обамы из разряда психиатрических нелепиц, но Путин и на этот раз промолчал.Еще с советских времен была традиция поддерживать политических неврастеников, клявшихся в верности коммунистическим идеалам, под которыми, само собой, подразумевался советский бюджет. Советский Кремль тешил себя надеждой, что его поддерживает если не половина, то треть мира. У Рамзана Кадырова в отношениях с Кремлем наступает кризис. Видимо, с этим связана активная внешнеполитическая деятельность чеченского диктатора – и Обаму поругает, и ЕС пошлет, и в Украину спецназ отправит, и даже «русский мир» защитит. Хотя кто-кто, а Кадыров прекрасно знает, что такое «русский мир», особенно с 1994 года. Но деньгами ему застило глаза, а «русский мир» – сегодняшняя реальность, созданная Путиным. Активность Кадырова объясняется тем, что будущее финансовое благополучие под большой угрозой. Собственной экономики у Кадырова нет, а жить хочется так же, как последние 11 лет.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • не знаете ли,че

    28 Яну 2016 12:29ч.

    Курилските острови не са, не са били и никога няма да бъдат руски. Русия окупира и е окупирала винаги, а след това плаче с крокодилски сълзи, че я нападат. Варвари. Това са руснаците. Не се различават по нищо от чеченците или сирийците или тези от идил. Празни тъпи глави, които знаят само да се тъпчат, да крадат рушат и избиват. Всяка разправа с руснаци е благословена.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Sveti

    28 Яну 2016 14:52ч.

    Към "не знаете ли,че", Ало, спести си просташките изрази и обиди и не налагай собстваното си мнение!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • данко

    28 Яну 2016 16:39ч.

    Позволяя Кадырову творить беспредел, нарушать Конституцию и закон, Кремль не только укрепляет его власть в Кремле, но и поощряя его заявления о врагах народа, показывает, что такое же беззаконие будет и в России повсюду. Только так Путин может удерживать какое-то время власть при разваленной им экономике.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Обама

    28 Яну 2016 17:13ч.

    Да, трябва да има опозиция. Но, що за опозиция е тази, която се захранва с финансиране отвън и работи против националните интереси на една страна? Тази нима смята, че Путин не е наясно и ще ги остави да прокарват политика, която няма нищо общо с интересите на Русия? Това не е нашият прецедент, който даже не знае какво се случва на територията, на която уж се води президент.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гарри Каспаров

    29 Яну 2016 7:04ч.

    Я не считаю себя политиком, скорее, я активист по правам человека. В России нет политики в том смысле, в котором это понимают в свободном мире: предвыборная борьба, оппозиционные партии, выборы. Сегодня Россия является абсолютной диктатурой одного человека. Нравится ли мне быть таким пессимистичным? Конечно, нет. Из-за взлета Путина в России я живу за пределами моей страны. Путинская Россия сегодня — опасное место. Тотальное отсутствие демократии, разрушение институтов, например, независимого правосудия, и путинская клика, которая грабит нормальных людей — семя недовольства уже имеется. То, что удерживает Путина у власти, — это позиция Запада, который помогает ему вести себя так, будто все у него под контролем.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи