Красимир Вълчев: Внушенията срещу предмета „Добродетели и религии“ са безпочвени и подвеждащи

Красимир Вълчев: Внушенията срещу предмета „Добродетели и религии“ са безпочвени и подвеждащи

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

В последните седмици около новия предмет „Добродетели и религии“ се натрупаха редица внушения, които заслужават отговор. Ще бъде ли религията задължителна? Ще влезе ли Църквата в училището? Ще натоварим ли учениците допълнително и ще ги разделим ли? Ще се противопостави ли религиозното образование на научния подход? Има ли изобщо полза от този предмет? Време е да изясним фактите и да сложим край на манипулациите. Това написа във Фейсбук министърът на образованието Красимир Вълчев.

Ето цялата публикация на министър Вълчев:

Някои въпроси и внушения по темата за новия предмет "Добродетели и религии”, на които се чувствам длъжен да  отговоря отново:

1."Религия ще се учи задължително”. Не, няма. В системата на образованието открай време съществува един термин - “задължителноизбираем час”. Звучащ еклектично, това означава, че часът е част от задължителния учебен план, но в рамките на него има избор. Ние предлагаме задължителен час по възпитание в добро и формиране на ценности. Защото вярваме, че едно от най-важните неща, които трябва да направим като образователна система и държава, е да усилим възпитателната функция на българското училище. Религия в конфесионалния ѝ вид няма да се учи задължително. Тя ще бъде възможност, както досега. С тази разлика обаче, че този избор ще се даде на всяко дете, защото досега религия се изучава като избираем предмет само в отделни училища, а мнозинството ученици нямат достъп до тази възможност. Програмата по религия ще бъде един от двата алтернативни пътя за формиране на добродетели и нравствена култура. Другият ще е програма с фокус върху етичните и гражданските компетентности, без конфесионална религия. МОН вече публикува визията си за такава програма и всеки може да се запознае с нея. Публикуваният текст е само основа за обсъждане и тепърва ще се доработва, променя, надгражда. Самата програма ще се изготвя идните месеци. 

2. “Църквата влиза в училището”. Това също не е вярно. Часовете по “Добродетели и религии” ще се водят единствено от учители с университетска квалификация, а не от свещенослужещи или представители на религиозни институции. Дори в програмите, които съдържат елементи на религиозно образование, преподаването ще остане в ръцете на педагози.

3. “Новият предмет ще доведе до допълнителна натовареност”. Не, няма. Ще бъде в рамките на общия брой задължителни и избираеми часове (раздел А и раздел Б на учебния план).

4. “Децата ще се разделят”. Да, в образованието децата се разделят, но само според интересите, способностите и постигнатите резултатите. За да може да се подкрепи персонализираното развитие на всяко дете. В случая, за да се осигури избор. Религията в училище няма да възпитава култура на разделение. Напротив, ще прави децата по-добри и по-толерантни. Алтернативните програми ще бъдат подчинени на една цел - личностното и ценностното формиране. В учебните програми ще бъдат включени само универсалните човешки ценности и добродетели - тези, които ни обединяват. 

5. “Няма нито едно научно доказателство, че религията прави децата по-добри”. Има, десетки. Може да се направи преглед в научните бази данни. В първите три коментара може да се види списък с част от публикациите по темата. Още по-лесно е да попитаме изкуствения интелект или да направим задълбочен преглед в интернет. Изводите са, че включването на децата в програми, които съдържат елементи на религиозно образование, допринася за подобряване на психичното здраве и образователните резултати, подпомага справянето със стреса, понижава риска от вредни поведения, намалява случаите на употребата на наркотици и като цяло повишава благополучието на децата. Впрочем всичко това може да се види и при учениците, които в момента са включени във ФУЧ “Религия”. 

Associations of Religious Upbringing With Subsequent Health and Well-Being From Adolescence to Young Adulthood: An Outcome-Wide Analysis

Effect of Religious Education on the Moral Development of Children

Koenig, G. (1998) Handbook of Religion and Mental Health. Elsevier Inc. All

Koenig, G., Larson, D. B. (2001). Religion and mental health: evidence for an association. International Review of Psychiatry, 13(2), 67–78.

Koenig, G. (2012) Religion, spirituality, and health: the research and clinical implications. ISRN Psychiatry. 2012 Dec 16; 2012:278730. doi: 10.5402/2012/278730. PMID: 23762764; PMCID: PMC3671693.

Koenig, H.,VanderWeele, T., Peteet, J.( 2024) Handbook of Religion and Health. Oxford University Press

6. “Това ли е най-важната реформа в образованието?”. Не, важни са и реформите в учебните програми, учебните планове, оценяването на учениците, образователната структура, подготовката на учителите. Всичко е важно. Благополучието на едно дете зависи едновременно от интелектуалното, социалното, духовно-нравственото, физическото и емоционалното му развитие. Зависи както от обучителната, така и от възпитателната функция на образованието. 

Първият документ, който публикувах на третата седмица от встъпването ми в длъжност, беше "Концепция за промяна в учебните програми". Скоро ще публикуваме за обсъждане и предложения за промени в рамковите учебни планове, стартираме дискусии по адекватността на образователната структура, отворили сме за  реформа и оценяването на учениците. Готвим промени в Закона за предучилищното и училищното образование, където темата “Добродетели и религии” е само една от 20-те. Но тя просто е най-коментираната.

 

По-рано МОН представи концепцията си за предмета "Добродетели и религии", който ще въведе като задължителен в българските училища още от следващата учебна година, първо - за първокласниците.

Предметът ще се въвежда поетапно. За 1-4 клас предметът ще се преподава от началните учители, които могат да преминат през допълнителна квалификация, както стана при въвеждане на предмета "Компютърно моделиране", стана ясно от изказването на министъра на образованието Красимир Вълчев. Учебниците ще бъдат изготвени от екипи, подбрани от издателствата.

Засега МОН не се ангажира със срокове кога по-големите класове ще започнат да изучават предмета. Според него е реалистично това да се случи за година - да бъдат направени учебници за по-големите и да бъдат обучени учители.

"Не, няма да се учи задължително религия. Трябва да се засилим възпитателната функция в българските училища - това ще направи децата по-добри. Не, няма свещеници да влизат в училище, а учители, преминали през квалификация". Това обясни министърът на образованието и науката Красимир Вълчев при представянето на концепцията за предмета "Добродетели и религии".

"Документът ще е основа за обсъждане и не е окончателен. В учебните програми ще бъдат заложени универсални човешки ценности. Предметът няма да доведе до допълнителна натовареност, а ще е в рамките на общия задължителни часове", увери министърът.

"Изучаването му ще подобри психичното здраве, стреса и като цяло ще повиши благополучието на децата", смята министърът.

Този месец ще бъдат предложени промени в закона за предучилищното и училищното образование. В тях ще бъдат засегнати 20 теми, една от които е за предмета " Добродетели и религии".

 

 

 

 

 

Коментари

  • Уфффффффф

    07 Май 2025 14:22ч.

    Дисциплината "Религия" е задължително ИЗБИРАЕМА, което означава, че детето/родителите могат да изберат вместо нея дисциплината "Етика". Отделен е въпросът, че в училище и в МОН щъкат разни чуждестранни агенти от НПО "Заедно в час" и други многобройни дъщерни подразделения на Сорос и USAID, които от години налагат кое и как да се учи, затова и образованието ни е на този хал. За университетите не ми се говори - там такивато колят и бесят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Красимир Вълчев: Внушенията срещу предмета „Добродетели и религии“ са безпочвени и подвеждащи

    07 Май 2025 16:37ч.

    Задължително е преподаването на Религия в средните училища да се извършва от дипломирани богослови или завършили семинаристи, всичко друго е наливане на вода в мелниците на скоростите, които под благовидното преподавана в часове по Етика ще пълнят главите на децата с девиации и извращения. Спаси, Господи!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ганьо

    07 Май 2025 16:58ч.

    Абе, разбирам да беше ясно казано, че ще преподават основи на християнската вяра. А то е "религия" и някакви работи, които наричат "добродетели". Видяхме какви са евро-добродетелите. Има религии, в които тия добродетели се почитат. Значи искате да дойдат "лицензирани свещеници" на тия религии и да научат децата ви на тия "добродетели"? Много наивно мислене. Много.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "кое е подвеждащо, че искате да пълните главите на дечицата от 1-ви клас ли? аре, бегай"

    07 Май 2025 14:30ч.

    Все по-друго си е да им пълни главиците някоя "умница" като Теодора Димова или надомен писател като Гошо Букура, а? Щото с тези вече им пълнят главиците.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    07 Май 2025 17:18ч.

    коментарът ти е тъп, най-малкото защото не това е смисълът на цитирания от теб самия текст. а смисълът е, че на тази възраст дечицата могат единствено да бъдат зарибявани с религия. по същия начин, по който ги зарибяват с джендъризъм. други, види се, са разбрали какво е казано. и са изтрили коментара. капиш?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ади сега реципрочно - твоите коментари са още по-тъпи 🤣, защото

    07 Май 2025 19:50ч.

    Представяш ли си - има родители, и много, които са убедени и искалт децата им да учат "вероучение" в училище, а да ги възпрепятстваш, да им се пречкаш из краката и да им отнемаш правото на избор само защото си войнстващ атеист / враг на православието (по избор), е супертъпо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    08 Май 2025 10:07ч.

    очевидно имаш проблем да разбереш какво си прочел. здраве да е, представям си. както си представям, че има и такива, които държат децата им да щудират основите на джендъризЪма. но това не означава, че мястото на тия "обучения" е в светското училище. в него, ако ще се преподава нещо, вероятно трябва да бъде предмет, който да насочи децата към доброто, към духовното (пречупено през православието), да им помогне да станат хора. и това със сигурност не трябва да бъде нито догмата на вероучението (въпреки, че поповете обичат това), нито в първи клас. що се отнася до войнстването - пОгледни се в огледалото. до тук с теб.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хамалин

    07 Май 2025 14:36ч.

    "религията" я пуснаха нарочно в обръщение,за да отвличат вниманието от ? за еврото и др. належащи проблеми (стрелят с халосни в десятката)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • По-добре „Добродетели и религии“

    07 Май 2025 14:38ч.

    отколкото "Мутри и гювендии"❤️

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Константин

    07 Май 2025 14:41ч.

    Все пак да не забравяме, че този свят е под властта на Княза и слугите му ще се борят за душите на децата до край. Така че съпротивата срещу предмет Вероучение е повече от нормална. Но нещо слабичка ми се вижда. Загубили са драйв либерюгите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Юдомасон

    07 Май 2025 19:27ч.

    Този свят е владение на Великия Архитект на вселената.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ние сме православни християни

    07 Май 2025 15:35ч.

    Не виждам нищо лошо в това, нашите деца да знаят и да помнят какви сме и защо сме на този свят. Религията и Българската православна църква имат историческа заслуга през вековете да ни има като народ. Те са този интеграционен и културен фактор, който ни е създал и съхранил в годините на тежки изпитания на волята и духа български. Благодарение на това имаме писменост, просвещение и познание за собствената си история (славяноболгарская). ..."О неразумний юроде, поради что се срамиш да се наречеш българин?" Колко актуално звучи и днес!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    07 Май 2025 17:24ч.

    някогашните деца помнят всичко това. и без да са им чели "добродетели и религии". въпрос: "не намирате ли, че не е особено редно тия неща да се налагат от тия властници, които се опитват да ги налагат?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • логореята

    07 Май 2025 18:36ч.

    Един от десетте признака на фашизма е срастването на църквата и държавата с оглед изграждане на по-силен мобилизационен режим. Има си 10, а някъде 14 точки на типичните белези на фашизацията на обществата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • нищо не ти се налага, бе гладник,

    07 Май 2025 19:51ч.

    Сто пъти ти се обясни, че имат право на избор - могат да учат "Етика".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • защо обаче точно сега се преекспонира въпросът

    07 Май 2025 19:58ч.

    Защото целта е да се отнема концентрацията на протестна енергия срещу определени политики на правителството - например по въпроса за еврото и по въпроса срещу въвличането ни във враждебни действия срещу Русия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    08 Май 2025 10:14ч.

    "Сто пъти ти се обясни, че..." - и ти имаш проблем с разбиране на прочетеното, види се (ако не си горният). въпросът ми беше може ли да се очаква от ноторни крадци, лъжци и мошеници да въведат предмет в който би трябвало да се преподава срещу тяхната същност. а подтекстът - че е вероятно предметът да бъде отражение на властниците. и да отврати дечицата и от добро, и от вяра, от всичко.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Contra

    07 Май 2025 16:05ч.

    Тоя човек не знам защо е в гроб при тиквата, нивото му е по-високо от тая издънка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тарильома

    07 Май 2025 19:07ч.

    Според програмите, утвърдени от същият този министър през 1918г. "Аллах е единственият Създател (Ел-бари), но пък Бог е Сътворил света"?! И това ако не е шизофрения!?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Според програмите, утвърдени от същият този министър през 1918г."

    07 Май 2025 19:55ч.

    Този ще да е най-дълго живелият на Земята човек... И през всичкото време е бил министър! Аз пък все си мислех, че някъде по това време един Омарчевски е бил, но щом казвате...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стела

    07 Май 2025 22:59ч.

    За толкова години демокрация най после имаме един свестен министър.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи