Кой метод за гласуване всъщност е по-безопасен?

Кой метод за гласуване всъщност е по-безопасен?
Преди да обясня многото причини, поради които електронното гласуване не е безопасно, и да дам примери защо това е така, както и примери защо ще се провали, искам да обясня някои неща за сегашния традиционен вот. Освен изпитан и добре познат, което е едно голямо предимство, това че в момента има хора, които преодоляват мерките срещу купуването и продаването на гласове не е причина да въвеждаме нов механизъм за гласуване, който се оказва много по-несигурен. Нужно е просто всичко да се извършва, както трябва, и контролът да е по-силен. Не е здравомислещо, вместо да се борим с престъпността, да създаваме нови условия за нея. Електронното гласуване е много по-уязвимо от традиционното. Възможни са манипулации на системата. Създават се много по-благоприятни условия за тези, които купуват гласове. Възможността за манипулация на системата е доказана, както в практиката, така и от много специалисти в областта на сигурността на подобен род системи. А фактът, че дори в тези условия, в които могат да бъдат хванати и арестувани купувачите на гласове, продължават да го правят, остава без съмнение какъв е отговорът, твърди Емил Иванов, който представлява Инициативен комитет в информационно-разяснителната кампания за референдума.

 

- Казвате че електронното гласуване е уязвимо, защо мислите така?

 

- Не е нужно човек да е специалист в областта, за да си даде сметка, че една електронна система може да бъде манипулирана. Може да бъде преодоляна нейната защита, а резултатът - подменен. А ако това ви звучи само като опасения – грешите. Безброй много са примерите за кражби на лични данни, за източени сметки, за разбиване на „напълно сигурни“ системи. Доказано е, че може да се случи и при системата за електронно гласуване. 

 

- В Естония все пак е въведено електронното гласуване?

 

- Да, това е единствената страна, която е въвела изцяло електронното гласуване. Именно на тяхната система за електронно гласуване е направено най-задълбоченото изследване, проведено от Мичиганския университет. Тяхното мнение е, на базата на това проучвание, е категорично: в Естония незабавно трябва да се отмени електронното гласуване.

По време на изследването е направен експеримент, в който експертите филмират себе си, докато извършват абсолютно същите стъпки, които са извършвали реалните служители от изборната администрация по време на 24-часовия видеозапис от местните избори в Естония през 2013 г. Поради наличието на зловреден софтуер, инфилтриран в компютрите преди началото на записите, експерименталното преброяване, проведено от учените, произвежда нереален резултат – манипулиран от софтуера. Експертите са констатирали непоправими грешки в системата за гласуване на Естония и я намират за несигурна. 

 

- Какво бихте казали на нашите читатели?

 

- Просто казано да не позволяват да се въведе по-лесен метод за манипулация, да не улесняват едно престъпление с последствия върху всички ни. Да не бъдат излъгани, че електронното гласуване е сигурно и че никой няма да се опита да се възползва от него. Също така не е необходимо да се похарчат толкова много пари за нещо, което още не е изградено, не се знае как ще функционира и дали изобщо ще ни е от полза. И ако не вярват на мен, да повярват на специалистите на световно ниво в областта, които казват, че сегашните технологии не гарантират тяхната сигурност. 

 

Предизборна кампания “Местни избори и референдум 2015”. Продаването и купуването на гласове е престъпление.