Кичашки: Дясното управление на София нехае за хората. За референдума - твърдо "не"

Кичашки: Дясното управление на София нехае за хората. За референдума - твърдо "не"
"Аз съм част от битката за промяна на София по редица причини, една от които обаче е особено ключова и искам да акцентирам върху нея. Искам на тези избори да се чуе ясно и на висок глас, че не може в София при бюджет от милиард и половина да има деца, които си лягат гладни! Не може при бюджет от милиард и половина да има възрастни хора, които мръзнат цяла зима!" Това казва в интервю за "Гласове" граждански кандидат за общински съветник, издигнат от Движение „Модерна България“ Петър Кичашки.
 
 
 
 
 
- Г-н Кичашки, вие сте граждански кандидат под номер 9 в листата на БСП Лява България в София, за която се гласува с номер 39. На фона на направеното от сегашния кметски екип в столицата, какво според вас не достига и защо е необходима промяна?
 
 
- Да, има и добри неща, които са свършени за тези 25 години дясно управление на София. Но въпросът е в подреждането на приоритетите. Дали хората са по-важни или клиентелата на властта. Хубаво е, че се инвестира в инфраструктура.
 
 
Това, което намирам за проблем обаче, е, че се инвестира само и единствено в инфраструктура. Не може преобладаваща част от бюджета да отива за инфраструктура, докато за социални дейности се дават едва 10 милиона на година. И то знаете ли как се харчат? В една програма, кръстена „Асистенти за независим живот“, която заради липса на финансиране има 800 ползватели и 500 души в списък на чакащи, т.е. съотношението е почти едно към едно.
 
 
Другото перо, по което се харчат парите за социални дейности в София, е т.нар. „социален патронаж“. Най-шокиращото в тази „услуга“ е, че тя има 1600 ползватели, а администрацията на предприятието „Социален патронаж“ е... 255 души! Директори, заместници, секретарки, шофьори, въобще по численост на персонала може човек да реши, че София си има едно цяло обособено Министерство на социалния патронаж.
 
 
С други думи – не само че се дават едва 10 милиона за социални дейности, но и това, което се дава, се харчи безобразно. И още нещо – казваме, да, хубаво е да има инфраструктура. Но нека си отговорим ясно на следния въпрос – кое прави града град? Мостовете? Метрото? Кръговите? Не. Хората! Хората правят града град. Затова ние казваме – трябва да се инвестира в хората, а не само в асфалт и мантинели.
 
 
- Вие сте граждански листата на левицата - кои граждански среди представлявате?
    
 
-  Аз съм граждански кандидат, издигнат от Движение „Модерна България“. Ние сме активна гражданска среда, която е вън от грантаджийските схеми на „назначеното“ гражданско общество. Като такива, ние ясно осъзнаваме, че битката за промяна минава само през ляво политическо представителство и затова сме партньори на левицата и работим рамо до рамо, за да се случи промяната в столицата.
 
 
Аз съм част от битката за промяна на София по редица причини, една от които обаче е особено ключова и искам да акцентирам върху нея. Искам на тези избори да се чуе ясно и на висок глас, че не може в София при бюджет от милиард и половина да има деца, които си лягат гладни! Не може при бюджет от милиард и половина да има възрастни хора, които мръзнат цяла зима!
 
 
Не може при бюджет от милиард и половина да има родители, които се чудят как да изпратят децата си на училище! Толкова е просто. Сигурен съм, че София може да се промени и да се обърне с лице към хората и да се грижи за тях, а не както до сега – да се грижи само за себе си и за придворния си едър капитал.
        
 
Каква е позицията ви по въпроса на националния референдум?
 
 
- Електронното гласуване е една дъвка, която се вкара в публичното пространство от привържениците на президента Плевнелиев. Една напълно изкуствена тема, която няма нищо общо с дневния ред на обществото. Гласуването по Интернет е тема на двадесетина трамбовчици по жълтите павета, но въобще не касае реалните проблеми на хората.
 
 
Нека отговоря и по същество – първо, нека сме наясно, че електронното гласуване не е някаква световна тенденция и видите ли ние трябва да се закачим към нея. Напротив! Редица развити държави, сред които Великобритания, Ирландия, Франция и други, изрично се отказаха от електронното гласуване.
 
 
В света такава възможност има само в Естония и там също има редица проблеми. Един от най-фрапантните е сигурността – учени от Мичиганския университет, който е един от най-престижните в света, доказаха по категоричен начин в свое изследване, че електронното гласуване в Естония може да бъде пробито и то на няколко места.
 
 
Но има и друго, което е не по-малко съществено – у нас, както вече сме отбелязвали нееднократно, има системен проблем с контролирането, купуването и продаването на гласове. В условията на епидемия от контролиран и купен вот, ние дискутираме дали да не улесним търговците на гласове, а това е абсурдно. При електронно гласуване те просто ще съберат електронните подписи на гласоподавателите и ще гласуват вместо тях. Чисто, просто, ясно.
 
 
Няма да има нужда от сложни индиански нишки и други екстравагантни системи за проследяване на „правилното“ гласуване. Просто самите търговци ще гласуват вместо хората.
 
 
Защитниците на електронното гласуване не можаха, при все цялата си претенция за всезнание и всеможене, да отговорят на това как гарантираме сигурността и тайната на вота, при положение че гласуването няма да се извършва в контролирана среда, каквато имаме при обикновеното гласуване – има тъмна стаичка, има баланс на интересите на разнопосочни политически субекти във всяка Секционна избирателна комисия и т.н.
 
 
Смятам, че хората въобще няма да си направят труда да гласуват на този референдум, което ще потвърди това, с което започнах – тази тема просто е едно лабораторно упражнение на шепа самозабравили се и скъсали с действителността хора, но е далеч от реалните проблеми на гражданите.
 
 
 
 

Предизборна кампания “Местни избори и референдум 2015”. Продаването и купуването на гласове е престъпление.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Коментари

  • Мери

    23 Окт 2015 0:06ч.

    Право е момчето. До момента на никой кмет не му дремеше за хората - за толкова години видях само един автобус с платформа, по която да се качват хора в инвалидни количики, то дори и здравите и с височина около 1,80 като мен едва се катерят по трамваите. Да не говорим, че старите софийски квартали са тотално занемарени. Преди шарения ремонт да стигнеш до "Витошка" или "Солунска" ти трябваха 15 минути, сега трябва да вървя 3 спирки пеша от НДК дотам или да заобикалям с две превозни средства. На тези, които казват, че пенсионерите са против електронното гласуване, мога само да се изсмея - познавам пенсионери, царе на компютрите, и хора като мен, които навсякъде (на работа и вкъщи сме по компютрите) и въпреки това от първия момент съм категорично против електронното гласуване - причините изброихте многократно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БОЖЕ МИЛИ

    23 Окт 2015 2:40ч.

    България за разлика от западните социални държави, само лъже - че е социална, защото е солидарна към всички, и повече към имащите. Ето това е причината да не настигаме западният свят. Трябва ТЕЦът да не е солидарен и социален към всички, защото най-бедните няма да могат да си го позволят, а богатите ще плащат двойно и тройно по-малко от реалната цена. Така е и с пенсиите. Само 3 милиарда лева са парите за пенсии от осигуровките, и дори тези пари трябва да имат таван на пенсията, но към тях се прибавят и още 4-5 милиарда лева от бюджетът. В коя нормална държава се дава пенсия на работещ. В коя нормална държава се дава пенсия на човек с достатъчни доходи??? Би трябвало сега най-високата пенсия да е 500 лева и то само от парите от осигуровки, а най-ниската пенсия на база осигуровки, тоест само от тези 3 милиарда лева, ако е 50 лева, да му се добавят 300 лева, поне, а на този с над 350 лева от осигуровки, да не му се добавят пари от бюджетът. Иначе правиш 50 лева на бедният, да станат 100 лева, а 500 лева на богатият, ги правиш 1000 лева. ТОВА СОЛИДАРНОСТ ЛИ Е??????? Взимаш от умрелите преди пенсия, и от данъците на работещите, и ги правиш 5 пъти по-солидарни към имащият.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ТОВА Е БЪЛГАРИЯ

    23 Окт 2015 2:47ч.

    Не знам как е в София, но в Бургас дори деца незавършили 8 клас, учат втора смяна. Няма училища. Това в коя страна от ЕС, го има? На 11 и 14 години, племенниците ми учат часове след стъмване.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи