Снимка: бТВ
Цецка Цачева води с 19,2 процета от заявените електорални нагласи, като към настоящия момент се очертава балотаж. От решаващо значение обаче ще бъде поведението на ДПС. Гласовете, които Движението би следвало да може да мобилизира, са около 6 на сто от всички имащи право на глас.
На второ място е Румен Радев с 15,1 на сто.
Следва Красимир Каракачанов (7,2 на сто). Темите на обществото в момента са в синхрон с неговата кампания. Трудно е да се предвиди дали и какъв електорален „бонус“ ще донесе обединението на трите субекта НФСБ, „Атака“ и ВМРО.
С близки стойности от около 5 на сто е заявената подкрепа за Трайчо Трайков, Ивайло Калфин и Веселин Марешки. В хода на кампанията ще се разбере точната подредба.
Предстои също да се установи дали и доколко появата на кандидатурата на Цачева мобилизира допълнително привърженици на Радев или Трайков. Вотът за Марешки е трудно познаваема величина и би могъл да носи изненади, твърдят от "Галъп".
Татяна Дончева също показва чувствителна подкрепа от 2,7 на сто. Засега Пламен Орешарски не показва осезаеми резултати. Това обаче може да се промени, ако ДПС застане зад него. Тогава подредбата на кандидатите би могла да се промени.
Сред останалите кандидати засега не се открояват чувствителни дялове.
Към момента делът на онези, които ще отидат да гласуват, но ще изберат опцията „не подкрепям никого“, е труден за определяне и може да бъде калкулиран около 4 на сто от всички имащи право на глас в България. Това обаче е хипотетична величина.
Около една пета са пълнолетните българи, които нямат решение дали и как ще участват на изборите за президент, сред тях са и основната част от привържениците на ДПС. Около една десета от българите изрично заявяват, че няма да гласуват, но величината на реално негласувалите в крайна сметка закономерно ще бъде по-висока.
Данните са на базата на национално представително изследване на „Галъп интернешънъл болкан“ сред 998 души, проведено от 4 до 12 октомври, съобщава "Фокус".