Фондация "Бертелсман": Българският елит ръководи страната хаотично

Фондация "Бертелсман": Българският елит ръководи страната хаотично
За пръв път през ХХI век България попадна в политическа нестабилност, характерна с отсъствието на консенсус и отразяваща дълбоки пропасти, разделящи обществото. Тази липса на консенсус прави трудно, ако не и невъзможно, преследването на дългосрочни цели. .

Това е само една от оценките за състоянието на демокрацията в България, направена в най-новия доклад на германската фондация "Бертелсман", цитиран от "Дневник".

 

 

Един от най-авторитетните институти за политически изследвания в Европа анализира периода от 2013 г. насам и посочва още подкопаването на свободата на медиите и изключително ниското одобрение от 5% в парламента и политическите партии.

 

Няколко особено скандални случая на конфликт на интереси и корупция илюстрират как в България в огромни мащаби се пилеят публични ресурси, посочват още авторите на доклада.

 

"И въпреки това правителството не успява адекватно да промени законите или да реформира практиките в обществения сектор, за да предотврати бъдещи злоупотреби. Поуките от случилото се са, че за по-добро управление е нужно лидерите да инициират реформи, но и че също така трябва в самите институции да бъде променена културата на работа."

 

Сравнението с останалите държави от района показва, че България отчетливо изостава именно в лидерските умения на политиците и държавниците си, в способността за изграждане на консенсус, ефективно използване ресурсите на страната и обществото и международното сътрудничество.

 

"В изследвания период България нямаше международно влияние, не успя да си осигури европейски средства от широк кръг източници и постигна много малко във вътрешнополитическите си цели", посочват авторите на доклада за страната.

 

Българските лидери говорят за правосъдна реформа и увеличиха усвояваните за нея евросредства, но социологическите проучвания сочат, че резултатите от борбата с корупцията и престъпността намаляват. Именно този пречи и за приемането на страната в Шенген.

 

Пет правителства управляваха България в периода (2 служебни и 3 редовни), но нито едно от тях не демонстрира умение да се учи от прилаганите политики, всяко започва промяната наново, няма нужната приемственост, отсъства стратегическото мислене. Илюстрация на това е и неспиращата поредица от негативен вот на изборите - българите масово гласуват против управляващите и за чисто нови играчи, някои от които с екстремистка и чисто популистка реторика.

 

Реформите в България се правят като инициатива, идваща от политици, а не в резултат на институционално търсене на подобрение. Поради това много неща в страната се правят "на парче", спират се от следващото правителство и се започват наново.

 

Слаба администрация

 

Проблемът отива отвъд лидерите и политиците, смятат в "Бертелсман". Според авторите дори да има добри идеи и инициативи, състоянието на държавната администрация, с която да се реализират, е незавидно.

 

"Дори след влизането в ЕС качеството на тази администрация остава ниско. Реформирането ? продължава да бъде предизвикателство и често се ограничава единствено до съкращаване на броя на служителите, но не и на подобряване работата на останалите. Няма систематични усилия за борба с корупцията, а само откъслечни случаи. Демонстрирането на нетърпимост към корупцията в изяви по медиите не може да замени реалната борба с корените на това явление."

 

В доклада се припомня, че въпреки стратегията от преди икономическата криза за децентрализиране на управлението то си остава силно централизирано и въпреки това правителство след правителство показва слаба координация между отделните звена, като това е особено характерно за коалиционния характер на второто правителство на Борисов, казват от фондацията.

 

Авторите правят и едно впечатляващо с категоричността си заключение: "Ако не беше натискът от ЕС, планирането вероятно щеше напълно да изчезне от българската политика, дори като инструмент за дългосрочни секторни политики, да не говорим за политики в няколко сектора, изискващи висока степен на координация между отделните институции."

 

В този дух се посочва, че стратегията Европа 2020 поне е предизвикала усилие за средносрочно планиране, консултации, координация и поставяне на цели, "макар че повечето от тези цели няма да бъдат постигнати".

 

Консенсус и помирение

 

Всички основни политически партии в България се обявяват за изграждане на демокрация, основана на свободна пазарна икономика, но социалните различия, създавани от либералния икономически модел се възприемат по-скоро като даденост, а не като набор от принципи, които да се балансират с ценностите на обществената солидарност, пишат още от "Бертелсман".

 

В страната има силен консенсус за ползите от членството в ЕС - икономически и свобода на пътуване - както и че натискът от Брюксел върху институциите води до приемане на мерки, макар реализирането им да носи умерени резултати.

 

Но в България има антидемократични сили със сила да налагат вето над промените и са нужни реформи за промяна на установилото се равновесие, препоръчват от фондацията. В страната има чести изкушения за популизъм и национализъм, но те частично се обезсилват, когато се стигне до нуждата от конкретни решения и действия за изпълняване на европейски изисквания.

 

Въпреки това се засилват национализмът и използването език на омразата по медии, в публичното пространство и дори от високопоставени официални лица, което илюстрира слабостта на обществените институции в защита правата на човека и на малцинствата. Като националистически партии изрично са посочени "Атака", Патриотичният фронт и България без цензура.

 

Специално внимание е отделено и на групите, лобирати за специалните си интереси и непрекъснато блокиращи правосъдната реформа, а така и установяването на върховенство на закона и функционираща демокрация.

 

Като контрапункт идват неправителствените организации и гражданското общество. Политиците говорят колко са важни те за консултиране на промени и реформи, но и до днес няма ясни критерии как се събират техните мнения, доколко се включват в изработването на политики и как се удостоверява, че това не се прави съвсем формално. Недоверието между неправителствения сектор и институциите пречи на диалога помежду им. Освен това от около 30 000 регистриране НПО реално функционират не повече от 1000.

 

Българите все още трудно постигат помирение в обществото си особено по теми като ролята на страната им в Холокоста или присъствието на агенти на Държавна сигурност в управлението и църквата. За мнозинството процесът на помирение си остава нещо, което е по-скоро продукт на тепърва развиваща се нова политическа култура, отколкото на нещо важно за обществото.

 

 

 

Коментари

  • BOX OFFICE

    02 Март 2016 16:36ч.

    Запитали радио Ереван: - Българската политическа система позволява ли правителство от един човек? Радиото отговорило: - Не, г-н Борисов.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • не бъдете наивни

    02 Март 2016 20:50ч.

    в главите на управляващите в българия няма корупция по високите етажи, престъпления, неразкрити убийства, контрабанда, корумпирана "съдебна" система, работеща в услуга на престъпници и убийци. тези неща са просто политиката на управляващите, така както те я разбират. те смятат, че всичко това е нормално и те имат правото да определят живота на останалите, според това както им е изгодно на тях. готови са на всичко. театърът, който разиграват е за да смучат колкото могат не само от българите, но и каквото капне от ЕС. затова е и целият, макар и мнго плосък и некадърен камуфлаж. не се надявайте, че слугите на русия сами ще се откажат от безнаказаното си мародерстване вече 70 години. промяна ще настъпи само след физическото им унищожаване. без нито едно изключение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пиночет - напълно съм съгласен с "не бъдете наивни"

    02 Март 2016 22:25ч.

    "промяна ще настъпи само след физическото им унищожаване. без нито едно изключение" Абсолютно съм съгласен! Кой, обаче, ще направи това? От Марс ли ще дойде някой, който да свърши тая работа?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Sos

    03 Март 2016 10:10ч.

    Mafia izakoni????????

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Моника

    03 Март 2016 14:09ч.

    Кого тази фондация нарича"български елит"?Може би "бандитът в Армани"и цялата му бандитска групировка?Това е поредната обида към българския народ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • при такъв избор, какво очаквате/

    05 Март 2016 11:33ч.

    Страната се ръководи със стила и методите на престъпна групировка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Priest

    05 Март 2016 14:54ч.

    Хахахаха, само аз ли се чудя на какво отгоре германците одумват чуждия политически елит, че ръководел държава хаотично, като се имат предвид последните политически решения на Меркел и управляващата коалиция...:))))) Каниш животните у дома, а после се чудиш защо вършат поразии...и как да ги върнеш обратно в обора...Не е много подредено това...но явно германците виждат ред във всички свои действия, включително и в хаоса, който самите те създават...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Priest

    05 Март 2016 14:57ч.

    И само не разбрах т.нар. политика на остеритет налагана от Меркел как ще се прилага към т.нар. бежанци...или тя важи само за коренното население на Европа....Като не можаха да намерят пари за социалните придобивки на германците, откъде сега ще намерят пари, за да платят рекета на Ердоган ??? Или винаги са имали пари (ди Дойче зомби банкс) и просто не им се е раздавало на плебса...Или са припечелили в последните няколко години от фалита на Гърция и рестриктивната политика спрямо новите членки на ЕС...Не знам...не знам...А дали е така, нема кой да ми каже...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Staninski

    08 Март 2016 20:28ч.

    Елит!? Доста силно казано! Слабообрзовани, нискоинтелигентни индивиди, при очевидна липса на какъвто и да е морал и задръжки, под ръководството на доказан бандит, безнаказано ограбват и съсипват България, а някои си позволяват да наричат "елит" тази крадлива сбирщина!Срам и позор за нас!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи