Елиф Шафак: Турция се "плъзга назад”

Елиф Шафак: Турция се "плъзга назад”
"Ние сме се превърнали в едно общество на гняв, параноя и уплаха.  Художниците, писателите, учените – хората, които са се опитвали да изградят мостове, така че да насърчат съвместното съществуване и мир – знаят, че са загубили твърде много." Известната писателка Елиф Шафак пред в. „Уърлд пост”

 

 

Елиф Шафак е известна турска писателка и есеист, популярна и в България. Нейните най-известни творби включват "Копелето на Истанбул" и "Стажантът на архитекта". „Уърлд пост” направи интервю с нея в навечерието на скорошните атаки срещу опозиционните медии и репресиите срещу журналисти в Турция.

Г-жа Шафак счита, че страната й е дълбоко поляризирана и „върви назад“. Нейните думи са особено актуални днес след поредния атентат с невинни жертви в Анкара от миналата нощ, за чиито извършител се посочва една жена с връзки с журналистическата професия. Без да адвокатстваме на никого, ние от Екип „Инфохолици“ считаме, че атентатът е много удобен повод за поредната атака срещу свободата на словото в Турция и опит за заглушаване на всеки опозиционен глас, особено чрез забраната на  „Фейсбук“ и „Туитър“, на който станахме свидетели вчера. Неслучайно, редица наблюдатели от снощи говорят, че Турция е на ръба на обявяване на военно положение.

Сирийски бежанци на границата с Турция. Бежанската вълна даде на Ердоган аргументи за ожесточаване на военните действия срещу кюрдите. Аналогичен е ефектът на зачестилите терорстични атентати на територията на самата Турция и в големи градове като Анкара и Истанбул.

 

ВСЛУШАЙТЕ СЕ В ДУМИТЕ НА ЕЛИФ ШАФРАК В ОТГОВОРИТЕ НА ВЪПРОСИТЕ КЪМ НЕЯ:

 

- Турция е разтърсена от редица кризи наведнъж – от масовото навлизане на сирийските бежанци, борбата с кюрдите, а сега и репресията върху свободата на словото, включително конфискацията на водещият вестник на страната "Заман". Какво се случва?

 

- Турция преживява дълбока, главозамайваща, опасна социална и политическа трансформация. Толкова много се случи толкова бързо, че нямаше време да се спре, да се помисли и анализира. Аномалиите са станали новото нормално. Турският управленски елит на президента (Реджеп Таип Ердоган), партията на Ердоган - Партията на справедливостта и развитието (ПСР) бърка "демокрацията" с "мнозинството". Демокрацията не е само в избирателните урни и броя на гласовете. Това е само един от съществените й елементи.

 

Демокрацията е също и във върховенството на закона, разделението на властите, свободните и разнообразни медии, в свободата на словото, правата на жените, правата на малцинствата. Във всички тези аспекти Турция тъжно се плъзга назад. Това е много поляризирана страна - противопоставяне между верните поддръжници на Ердоган и онези, които са против него. Ние се превърнахме в едно общество на гняв, параноя, уплаха. Художниците, писателите, учените - хората, които са се опитвали да изградят мостове, така че да се насърчи съвместното съществуване и мир – знаят, че са загубили твърде много.

 

- "Турция преживява дълбока, главозамайваща, опасна социална и политическа трансформация" Има ли нещо, което свързва всички тези кризи?

 

-   Турското общество става все по-консервативно и патриархално, докато държавата става все по-авторитарна и патриархална. Тези два процеса са дълбоко свързани. Една скорошна социологическа анкета на Института „Пю” показа, че половината от турското общество смята, че не е добре или не е законно да се критикуват публично правителството. Всеки, който се осмели да изрази критично мнение е определян като "предател" или "гнила ябълка". 

 

Хората с критично мислене се линчуват в социалните медии, демонизирани са в проправителствените вестници, заплашвани са от всички страни. Всеки журналист, учен, писател, поет или карикатурист знае, че заради една книга или статия, или дори заради един пост в социалните мрежи можем да бъдем дадени под съд или дори вкарани в затвора. Главният редактор на вестник „Джумхуриет” – Кан Дундар, написа писмо до европейските лидери, с което им напомня да не забравят демокрацията и свободата на словото в отношенията си с Турция. Но в момента тези жизненоважни въпроси не са приоритет за Европа.

 

Разплакана жена пред редакцията на опозиционния в. "Заман", след като сградата беше щурмувана преди няколко дни от полицията, а вестникът - конфискуван и веднага превърнат в проправителствен рупор

 

- Дали това, което виждаме днес в Турция е аналогично със самодържавните тенденции на Виктор Орбан в Унгария и Владимир Путин в Русия – идеята да се изкорени "заразата", която удря по онова, което те считат за националния дух на някакво въображаемо утопично минало? Дали не става въпрос за конкуренция между космополитната и националната душа, както виждаме навсякъде другаде по света?

 

- Ние сме свидетели на разпадането на Обединена Европа. Едновременно с това, сме свидетели и на разпадането на либералната демокрация в много части на света. Има хора, които твърдят, че Близкият Изток не е готов за демокрация, за това е по-добре да има силни лидери вместо това. Намирам тези тенденции за много опасни.

 

В Турция хората говорят за "необходимостта от един силен лидер, начело на група от технократи", вместо гражданско общество отдолу-нагоре, основано на плурализъм. Казват, че по този начин няма да си губим време с множество различни мнения. Ние в Турция преживяваме загубата на плурализма. Никой вече не говори за космополитизъм или многообразие. Идеологията на еднаквостта е мотото на деня. Опасно е!

Превод: Калина Цокова - студентка от ФНПП на СУ и участничка в Стажантската програма на Студия Трансмедия

 

Цялото интервю четете тук:

http://www.transmedia.bg/1655

 

 

Коментари

  • crocodile

    14 Март 2016 23:51ч.

    Тъжен и верен коментар с нелепи въпроси! Не може да се прави аналогия между Ердоган и Путин! Задаващият тези въпроси е пълен профан в разликите между руската и турската култура и бит! За съжаление на Запад изобщо не ни разбират нас ортодоксалните християни и това носи преки беди и на България от продажните ни дупедавци политици! Не само американските пари не миришат господа журналисти! Вие предавате българщината, независимо дали е на Вазов или Стамболов!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Eisblock

    15 Март 2016 1:27ч.

    Ставащото и в Турция трябва да се разглежда в глобален контекст. Основната цел на световните Паразити е да сбъднат "библейската" притча - Армагедон. Събирането на армиите на Гог и Магог в непосредствена близост до този хълм и равнината наоколо, са избрани за "последната битка" и идването на Мошиаха за 1000 год. владичество. Тези неща не са случайни събития. Така както подгонването на необзорими тълпи, цяло преселение на народите в Европа, не са случайно явление. В тази светлина ликвидацията на всякаква опозиция с желязна ръка (Турция) съответства на бруталната, безсрамна и лъжлива кампания из "западния свят" срещу главния враг - Русия (най-голямото национално, в добре въоръжена държава, съсредоточване на хора от бялата раса (остава още Иран отчасти). В предните две световни войни бе унищожено друго такова съсредоточаване на мощ и нация - Германия. Сега тя се доунищожава с напомпването на огромни мюсюлмански маси. Ликвидацията на псевдо-демокрацията в Турция ще бъде непосредствено последвано от изгонването на просветения 'и елит извън страната, а това пък можете да го свържете с искането към ЕС да паднели визите!! По този начин ще се консолидира останалото там пушечно месо за предстоящата гореща фаза на Трета световна Война!! Същевременно Европа също се поставя в шах и се блокира с умишлено създадения проблем "бежанците". Обръча около Русия се стяга и не напразно Путин прибира част от армията си от Сирия за да свие Юмрука на държавата. - Дали времето за "Сирия ке падне" на Ванга е вече на прага?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЕЖК

    15 Март 2016 11:02ч.

    Затова е световно известна писателка, защото е умна и прави великолепни и безпристрастни анализи на случващото се. Трябва да се замислим колко много от казаното важи и за нас. Обаче има едно но, съгласяваме се, че в Турция, ЕС, света е така, но не и Русия не и Путин, там е постигнат идеала на левите равенство братство свобода и пълен плурализъм. Не се шегувам Уили! Този полупоглед, полуреализъм, пречупването на реалността през симпатиите и антипатиите ни винаги ще ни "плъзга назад".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ввв

    15 Март 2016 17:36ч.

    Като се родиш в нецивилизования свят така става, рониш сълзи и ревеш... не че и вярвам на тази...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Asparuh

    28 Март 2016 16:49ч.

    Turtsia napredva neimoverno bırzo .......

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи