Ирина Бокова: Пътят й от София и Москва до ООН

Ирина Бокова: Пътят й от София и Москва до ООН
Ясно е, че всеки има право да изразява мнение „за“ и „против“ кандидатурата на Ирина Бокова за генерален секретар на ООН. Впрочем въпреки колизиите, през които минаха родните управници по този повод, въпросната кандидатура вече е факт от страна на официалната българска власт и официално е в списъка на дипломатите, отправили се към високата позиция.

 

От правото си да изразят своето мнение „против“ се възползваха мнозина с единствения аргумент, че Бокова е дъщеря на „висш функционер на БКП“. Засега клатещите презрително-гнусливо глава, когато става въпрос за настоящия генерален директор на ЮНЕСКО, не са посочили нищо състоятелно, което да убеди публиката, че е „немислимо“ тази българка, дългогодишен дипломат от кариерата, да оглави ООН.

 

Изключително активна, никога не оставя нещата да минат покрай нея. Така накратко я описват хора, работили с Ирина Бокова в годините на дългото й професионално израстване.

 

Детайлите са следните: Не е тип „Кунева“ – Бокова не възпроизвежда, а мисли, води случващото се. Добър, изключително добър комуникатор – което много й помага, в дипломацията, това е невероятно качество. Умее да общува и да ангажира събеседника в диалог. Никога не формализира разговора. Дори най-формалните срещи при нея не са формални. Търси и намира смисъл в разговора, блестящо влиза в темата. Подхожда ангажирано, което ангажира и събеседника й. Не „отбива номер“ в нито един момент, в нито едно от действията си. А това е много рядко срещано и ценено в кръговете на световния елит. Основното й преимущество е, че познава системата на ООН и че е предвидима. За международните организации това е изключително важно.

 

Спомен, споделен от колега и приятел на Ирина, както той я нарича, от смутните времена на 90-те години на миналия век: На 4 февруари 1997 г. тя звънна на Първанов и му каза: „Георги, не правете глупости. Идете и върнете мандата. Ако не го направите, от тук нататък ще бъде пълен погром“.

 

Може би написаното по-горе е дребен детайл, но детайл от онези, които разкриват същността й. Защото в онзи момент Бокова нито е човек, който взима историческите решения, нито носи отговорност за случващото се. Но заема еднозначна позиция.

 

Като начало, дотук с квалификациите.

Прелистваме фактите.

 

Ирина Бокова е родена през 1952 г. След като завършва гимназия в София, заминава да учи в МГИМО (Московския държавен институт за международни отношения). После, като всички, завършили това изключително престижно учебно заведение, постъпва на работа в Министерството на външните работи. Нищо извънредно, нищо, отличаващо я от връстниците й, избрали професията на дипломат.

 

В този момент неизбежно долита въззлобничкото: Да, ама кой отиваше тогава да следва в Москва, и то международни отношения? Няма начин баща й да не й е помогнал.

 

Отговорът: Георги Боков най-вероятно е подкрепил дъщеря си в нейното решение и това е най-естествената реакция на един баща. Никой никъде обаче не е твърдял, че Ирина се е ползвала с протекциите му, че самата тя не е показала качествата, нужни да стане студентка в МГИМО, както и да продължи в кариерното си развитие.

 

Ако някой искаше да става дипломат, това беше пътят – през Москва. Оттам човек с по-малко от три езика не излизаше. Стандартно – с 3–4 езика. Обучението е много задълбочено. Показателен е фактът, че след 89-а година американците изпратиха 30 човека да бъдат обучавани не другаде, а именно в МГИМО, дори направиха специален ремонт на общежитията, за да ги настанят, разказват възпитаници на института.

 

По думите им интересът на американската страна към руското обучение по дипломация е бил огромен. Ако не най-елитният, МГИМО е поне един от най-елитните вузове в Източна Европа. Най-елитното учебно заведение в Русия, а следователно – най-интересното за Западна Европа. Немислимо е да се твърди, че оттам са излизали неподготвени кадри.

 

Трябва ли да си от „елитно червено семейство“, за да следваш в Москва?

 

Цялото ми семейство са лекари, бях приет медицина. Докато бях в казармата, през лятото даваха 1 месец отпуска за кандидатстване – аз кандидатствах заради отпуската, ако трябва да съм честен. Нямах протекции, но се искаше от съответния Окръжен комитет на партията параф. Нищо повече. Това споделя днешен действащ дипломат от кариерата, с когото са се засекли с Бокова за година време – тя била в пети курс, той в първи.

 

Ирина живяла както всички студенти, в общежитие: Не, не може да се каже, че е ползвала привилегии – категорични са състудентите й. – Беше невъзможно, там по онова време не можеше да се наеме квартира. Всички живееха в общежитието. Включително и Иво Инджев… 

 

След института от професионалната й биография личи, че е минала през цялата кариерна стълба – от аташе до посланик. За да стане още по-ясно, ще кажем, че дипломатическите рангове са: аташе, трети секретар, втори секретар, първи секретар, съветник, пълномощен министър, посланик. Висшите дипломати са съветник, пълномощен министър, посланик; младшите аташе, трети секретар, втори секретар, първи секретар. По сегашния закон се започва от аташе – две години; аташе, трети секретар – три години и т.н., докато се стигне до 5 години за последните рангове.

 

Можеш да изпреварваш максимум с една година, за добра работа, обясняват запознати.

 

В този ред на мисли се налага такъв паралел – Едвин Сугарев стана посланик, без да е имал никакъв опит, а Бокова е минала всичко „от до“. Обикновената логика сочи, че той се ползва с протекция, а не тя. Това – без коментар.

 

Освен че е дъщеря на „червена номенклатура“, друг аргумент на противниците й е, че никога не е криела принадлежността си към БКП в миналото. Отново се налага сравнение – с г-жа Меркел, която също тръгва от комсомолските и комунистически среди, но днес никой не споменава това като причина да не е на поста, който рекордно дълго заема.

 

Фактите сочат, че кариерата на Бокова е съвсем нормална – нито големи възходи, нито някакви гафове. Ако е правила груби грешки, няма как това да не бе излязло досега на бял свят, със сигурност зложелателите й щяха да изровят поне нещо…

 

Възможно ли е Бокова да има зависимости от Русия, след като е съветски възпитаник? Била е вербувана от службите? Резонен въпрос, чийто отговор според хора от системата и по-възрастни съвременници на соца е следният:

 

Такъв тип хора като Ирина просто не ги вербуваха, защото това поставяше в опасност родителите. Баща й бе прекалено значима фигура, за да бъде изложен на какъвто и да било риск. Затова и на Филип Боков не му излезе нищо – просто не е бил вербуван. Елементарната логика сочи, че така не се прави, защото има опасност да се компрометира политическа фигура.

 

Що се отнася до вероятни нейни зависимости от Русия, нещата стоят така: Първо, няма такава практика. Самите руснаци не го правят и това не се позволява от взаимните междудържавни отношения. Ако искат информация, руснаците я искат по официални пътища. Еволюцията на мнозина, които минаха от другата страна, показва, че трудно може да се говори за подобни зависимости. А в крайна сметка, нали излязоха досиетата? Всичко това там би следвало да бъде документирано. Ако имаше някаква, макар и невинна зависимост, тя веднага щеше да бъде развята като знаме.

 

Колегите, близките и познатите на Бокова са убедени, че тя не е била обвързана със службите. Ако беше, щеше да излезе – не са излезли само тези, които продължават. Скриха се реалните политически доносници, казват те.

 

По-специални отношения с Русия на Ирина Бокова след 10 ноември 1989 година? Също въпрос в реда на нещата, чийто отговор обаче също очевидно е отрицателен.

 

От работата й личи, че и в онези времена Бокова е била изцяло евроориентирана. Дори в периода, в който е извън парламента, създава форум за европейска политика, който работи основно с „Чатъм Хаус”, известен още като Кралски институт за международни отношения*.

 

Запознатите с биографията на Бокова нямат спомени тя да е работила по каквито и да било проекти с Русия. Не че това е престъпление – уточняват те. – Но просто нейната ориентация беше друга. През цялото време търсеше контакти на Запад и беше максимално евроориентирана. Тя беше един от двигателите на БСП в проевропейската линия. Категорично и еднозначно.

 

В началото на прехода, когато в БКП се оформят най-различни крила и фракции от типа на „Демос“, „Път към Европа“, АСО и други, днешната шефка на ЮНЕСКО и кандидат да оглави ООН симпатизира на Обединението за социална демокрация, чийто председател е дисидентът проф. Чавдар Кюранов. Днес изследователите не пропускат да отбележат, че ОСД е дисидентската левица в партията майка.

 

В началото на прехода Бокова е една от най-активните фигури в политиката. Напуска Външно министерство сама, при първата чистка на Стоян Ганев – с публично писмо. Отказва да подпише стандартното „уволнение“ без шум. Но тя вече е тръгнала по политическа линия, вече е на Кръглата маса. От едната СДС, от другата БКП още, и обществени организации. Бокова е представител на Комитета на жените. След това влиза в парламента. Там е активна, както навсякъде преди.

 

Друг поглед към личностното и професионално развитие на Ирина Бокова след 10 ноември е свързан с ролята й за присъединяването България към Европейския съюз.

 

За онези, които я обвиняват в липса на активност в това отношение, предлагаме следните факти:

 

В правителството на Жан Виденов Бокова е зам.-министър на външните работи, титуляр на министерството е Георги Пирински. По това време към МС се създава Съвет по европейска интеграция – координираща структура за всички министерства във връзка с извършвания тогава предприсъединителен мониторинг за ЕС.

 

Цялата координация се върши именно от този Съвет в лицето на Бокова. Работата е огромна. Хиляди показатели, по които трябва да се направи преглед на законодателството, на практиките, на проблемите. Ирина Бокова е двигателят на всичко това.

 

И тогава България не изоставаше. Ние бяхме заедно с всички останали. Изоставането на България започна по-късно – първо, през призмата на политическата нестабилност, второ, през призмата на проблемите с корупцията, организираната престъпност и т н. – спомнят си участници в събитията. – Докато Ирина беше, нямаше изоставане. Движехме се в крак с всички други. Тогава изоставащата беше Словакия, защото там имаше силни националистически тенденции, антиевропейски практики, недемократични изказвания.

 

Така прекрачваме в най-новите времена и последните десетина години от кариерата на Ирина Бокова.

 

До ЮНЕСКО тя стига по професионална линия. Заминава за Париж като посланик през 2005 г., при което е акредитирана и като двустранен посланик към престижната международна организация.

 

За неин шеф Бокова е избрана на третия тур, с изключително силна подкрепа на САЩ. На финала един посланик дори гласува против страната си, защото посланикът на България в Париж безспорно е по-силна. За да се стигне до избора й, в нейна полза работи и цялото еврейско лоби по целия свят, което никак не е маловажно.

 

В международен план я оценяват като изключително активна, с личностни тежнения към културата, образованието, интелектуалните занимания. Придвижва много неща по културната програма с ЮНЕСКО. Друго, по което работи с хъс, е темата „Косово“ – помага в дейността по ролята на културно-историческото наследство.

 

Ирина генерираше сама политики, интересни идеи. България тогава присъстваше в международна организация със собствен облик, което е много рядко, разказват очевидци.

 

Бокова намира ниши страната ни да има висок авторитет. Работи и по собствения си авторитет, който е изключително висок в средите на световния елит.

 

Как стана така, че Ирина получи шансове за ООН?

 

Сега дори и като генерален директор на ЮНЕСКО тя е с ранг на зам. генерален секретар на ООН. Тоест и в момента е на една от най-високите позиции в световната политика. От там нататък от значение е конфигурацията: главата на ООН трябва да е от източноевропейската група, да бъде жена и прочее общоприети условия, които не се обсъждат.

 

Ирина Бокова дълго изглеждаше повече френска, отколкото българска кандидатура. Французите я подкрепяха много повече, отколкото ние, казват запознати с дипломатическите колизии. Те припомнят любопитен случай. Президентът Плевнелиев, за когото се знае, че подкрепя кандидатурата на Кристалина Георгиева, се среща с китайския си колега по време на сесията на ООН. За пореден път говори как България ще представи силна кандидатура, жена и т.н. Пее си всичко това, а китаецът го прекъсва: Ама не ни убеждавайте, ние подкрепяме г-жа Бокова.

 

Това е много силно, защото Китай е огромна сила, а те нямат никакви колебания. Ирина работи прекрасно с Китай по линия на ЮНЕСКО. Нямат никакви колебания по въпроса, коментират колеги на Бокова от кариерата.

 

Те обясняват, че да си „познат човек“ в международните среди е изключително важно в дипломацията, а за света Бокова е такъв човек.

 

От нея не се очакват проблеми, очаква се позитив. От големите сили Бокова в момента има три и половина от пет. Половинката са Щатите. Изборът за Бокова в САЩ ще бъде преди президентските избори. Това според запознати е добре за Бокова. Отсъстващият е Великобритания, която напада – най-вече в жълтата преса – нашия кандидат с твърдението, че чрез нея Москва би сложила свой човек в ООН – при положение че такова рутиниране няма според дипломатически източници.

 

И второ, бият по Ирина Бокова персонално, защото тя е най-силният кандидат от Източна Европа.

 

ООН е в тежък период, тя очевидно се нуждае от промени. Това е така, защото международните институции и международното право, както всичко друго, освен норми, принципи, правила и т.н. отразяват и съотношение на силите. Днес ООН отразява съотношението на силите през 1945 година.

 

Сега ситуацията е коренно различна, Светът за сигурност е много по-различен, ООН започва да среща огромни трудности в дейността си.

 

Започват да се образуват коалиции на желаещи, които заобикалят ООН, от една страна – тоест нуждае се от реформа; от друга страна, не търпи вакуум, не може просто да се разруши. От там нататък е нужен дипломат, който да умее да хване всички тези неща, анализират експерти по международните въпроси и допълват:

 

Нито един генерален секретар не може да направи сам реформите. Той може да даде посоката и да вкара движението в някакъв коловоз. Бокова може да направи това. Именно на това наблягат най-много в чуждестранните анализи. Познава системата, знае какво да направи. Тя показа качествата си в ЮНЕСКО, където направи изключително много неща. Сега се опитват да я компрометират по тази линия, но няма как да успеят. Бокова динамизира тази организация, за ЮНЕСКО се говори много повече, отколкото преди Бокова да я оглави. Не защото е българка, просто защото е активна и динамична.

 

И накрая. Ирина Бокова не само познава всички по високите етажи на световния елит, тя е част от него, което е по-важното.

......

* „Чатъм Хаус” е неправителствена организация с нестопанска цел със седалище в Лондон, чиято мисия е да анализира и насърчава, разрешаването на важни международни въпроси по наболели за обществото теми. Счита се за еднa от водещите организации в световен мащаб в тази област.

 

 

Коментари

  • Помня не само последните 25 години, а и по-рано

    01 Март 2016 14:07ч.

    Понеже сте захванали Ирина Бокова , та си спомних... Баща й наистина беше висока номенклатура - член на Секретариата на ЦК на БКП. Това, което сега се past'ва от форум на форум, че бил убиец, са пиянски разкази на Радой Ралин, когото Боков уволни, от Работническо дело, защото беше неуправлаем. Макар и знаме на промените през 1989 г., Ралин беше известен в софийските среди и преди и след 10 ноември 1989 г. Над Боков имаше секретари на ЦК, членове на Политбюро - за тях в наши дни - ни вопъл, ни стон - всички са забравени. Удобно са забравени бащите на плеяда видни демократи, които учат българите на морал. Бащта на Ирина беше свален от Тодор Живков от всички постове през 1976 г. - 13 години преди 10 ноември!!! Той беше само на 56 години и беше пенсиониран. Свален беше защото се противопоставяше на опитите за осигуряване на наследственост в БКП, чрез издигането на Людмила Живкова, която трябваше да поеме от баща си юздите на управлението. Боков беше корав македонец и не се поколеба да жертва кариерата си в онези времена. На предложението на Живков, за да бъде свалянето по-елегантно, да го изпрати посланик в Румъния, Боков отказа с аргумента, че не знае чужди езици, макар това да не беше пречка за изпращането в чужбина на свалени номенклатури. Така че, Ирина посрещна 10 ноември, като дъщеря на преждевременно пенсионирано величие с 13-годишна давност. Не знам зали тези подробности са важни, но те по всяка вероятност са оказали въздействие върху характера й. Тя не е като сина на Йото Кръстев или Александър Дайнов, за които наскоро се писа - у нея има дастойнство...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • observer

    01 Март 2016 23:03ч.

    Хубав коментар, Първи. Поздравления.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Великобритания (с нейната мълчалива традиционно-антисемитска политика)…

    01 Март 2016 23:47ч.

    напада – най-вече чрез жълтата преса – нашия кандидат Ирина Бокова с твърдението, че чрез нея хазарско-еврейска Москва би сложила свой човек в ООН. Каза се също, че за да се стигне до избора на Ирина Бокова, в нейна полза работи и цялото еврейско лоби по целия свят, което никак не е маловажно… И прочее условия, които не се обсъждат. И все пак Бокова не е еврейка! Да си „познат човек“ в международните среди е изключително важно в дипломацията. Обикновено „познати човеци“ в международните среди — ако не са от старата аристокрация на Европа или от плутократичните прослойки на Америка, — са евреите. А ето, за света Бокова е точно такъв познат човек, без да е еврейка. Нещо, което на нас българите не ни се удава тъй лесно, защото сме си гои-дървеняци. Има едно езотерично предсказание, според което днешния свят, който се е надвесил над бездната на пълния упадък и самоунищожение, ще бъде спасен от «българите». Вероятно откровението касае не «българите», а една точно определена БЪЛГАРКА.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • проф. Венцеслав Кулов

    02 Март 2016 9:37ч.

    Предполагам, че от фактологична гледна точка статията е удовлетворителна. Обаче има нещо, което напълно се разминава с истината - твърдението, че едва ли не всеки млад човек, който по онова време е искал да учи в СССР, е имал възможност да кандидатства. Със сигурност знам, че това не е така - мога да посоча един показателен пример за отличен студент с приемлива за времето биография, чиято молба да учи в Съюза беше отклонена на едно много по-ниско ниво от съответния комитет на БКП. Изобщо казано ние, обикновените хора, не сме и помисляли за подобно нещо: никой не знаеше как точно се кандидатства за следване в чужбина, защото имаше много негласни разпоредби, които "пресяваха" кандидатите. Специално за МГИМО се искаха яки партийни връзки. Това е истината и няма никакъв смисъл тя да бъде преиначавана.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иван Христов Караколев

    02 Март 2016 11:08ч.

    Аз работех в завод като инженер химик. Веднъж поисках да отида на екскурзия в Гърция по време на полагаемата ми годишна отпуска. Не ми разрешиха, защото не отговарях на техните изисквания! От друга страна ми разрешаваха да ходя редовно на манифестации, да нося знаменца, лозунги. Разрешено ми беше да ходя често на селскостопански бригади за цвекло, царевица, домати. Редовно участвах и на бригади и в самото предприятие и в консервна фабрика дори. ! Ходих и на бригади от 45 дни в строителството! След привършване на работното време, ежеседмично изучавах произведенията на другаря Тодор Живков и неговата дъщеря другарката Людмила Живкова. Никога не съм искал да следвам в Москва!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До проф. Венцеслав Кулов.

    02 Март 2016 13:06ч.

    Вие засягате щекотливия въпрос за „пресяването“ на кандидатите за следване в чужбина по времето на комунизма. Пресяването беше не само за следване в чужбина; пресяваха и кандидатите изобщо за следване. По този въпрос се е писало много, като винаги се е изтъквало, че някои кандидати са били оценявани «негативно» според критериите на партийно-правителствената администрация. Имали били «лош произход» — заради някакво си «тъмно минало» на родителите! (Точно така, както днес се подхожда към Ирина Бокова — вероятно пак въз основа на някакви съвременни «партийно-правителствени критерии»). Но отсяването се извършваше не само при получаване на висше образование. В моя случай отсяването ми беше приложено заради желанието ми да продължа след 7-ми клас в английската гимназия. Тогава беше така — всички учеха в прогимназията до 8-ми клас и след това отиваха в обикновена гимназия. За езикова гимназия обаче се кандидатствуваше една година по-рано — след завършаване на 7-ми клас. В нашия клас мераклиите за английска гимназия бяхме двама — аз и Филип Боков (същият, чиято сестра сега разпалва страстите на цяла България; тя беше едно вечно сияещо момиченце в един от по-малките класове на «родното 121-во училище»). В уречения ден и час Филип и аз заявихме официално желанието си да продължим следващата година в езикова гимназия. Класната ни ръководителка благосклонно кимна към Филип, а към мене заядливо и с цинична усмивка се обърна с думите: «Ти не можеш да кандидатствуваш за английската гимназия.» Но защо? — запитах аз. — Моят успех е също така висок и очевидно е, че аз покривам всички изисквания. Защо Филип да може, а аз да не мога? «Хайде сега — няма да се разправяме. Не можеш и толкова!» — беше окончателният ѝ отговор. Като се има пред вид, че нямах в биографията си (моята и на родителите ми) никакво «тъмно петно», аз трябваше да намразя Филип — ей така, от завист и злоба. Ние с Филип обаче бяхме приятели и цялата тази работа и на него му изглеждаше голяма идиотщина. Питал съм се много пъти след това — наистина ли нашата класна ръководителка е имала предвид някакви реални «отсяващи критерии», за да ме отстрани, или това си беше някаква нейна лична мръсна амбицийка (защото тази жена кръвно ненавиждаше баща ми, който много пъти я беше поставял натясно заради безсмислията в образователната ни система, които тя с охота прилагаше върху нас, учениците). По-късно класната ни ръководителка се издигна и стана директор на училище — нейде по „Красно село“ — подир което се сгромоляса безславно заради извършени дръзки злоупотреби със служебното си положение. Изрядната «педагожка» си намери майстора — макар това да е тема за друг разговор. Остана само изводът, който човек може да си направи в такъв случай: такива чиновници имаха единствената грижа да се НАМЕСТЯТ НА СОФРАТА и въобще не им пукаше, че с поведението си погребват човешки съдби. Тя беше един хищник. Нали така беше? — Има два вида човешки същества: «морални хищници» и «морални вегетарианци». За моралните хищници е характерно, че те правят всичко възможно да си пробият път в живота чрез подмазване пред силните на деня, т.е. пред властвуващата система, но паралелно с това — стъпкват и унищожават колкото се може повече от онези, които в момента не са достатъчно силни, за да се защитят. И ако доминиращата социална система е КОМУНИЗЪМ, такива хора стават КОМУНИСТИЧСКИ ХИЩНИЦИ. Ако доминиращата система се обърне и стане КАПИТАЛИЗЪМ (както е у нас от четвърт век насам), тези люде стават мигновено КАПИТАЛИСТИЧЕСКИ ХИЩНИЦИ. Следователно, системата си е система — тя може да бъде каквато си иска: да бъде озарена от сиянието и на най-хуманните идеи — но хищниците са си хищници и те са готови да превърнат и най-прекрасния храм на справедливостта във вмирисана на кръв бърлога. Защото са ХИЩНИЦИ! И ако днес се чува ръмжеме и святкат наострени зъби по адрес на кандидатурата на Ирина Бокова за шеф на ООН, то нека не забравяме, че това е естествената реакция на хищниците, които някога се подмазваха на партизанина-антифашист Георги Боков, а днес са готови да удавят в капка вода децата му.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Илия Минев

    03 Март 2016 17:11ч.

    Еленке, дъщерята на един зловещ садист, комунистически изверг и убиец, няма да бъде избрана за Генерален секретар на ООН! Сигурна де! А, подробности, с какъв садизъм и с каква жестокост е убил Райко Алексиев, може да те осведоми Явор Дачков! Той е писал по този въпрос, въпреки че сега не си спомня!жестокостколко

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи