Доц. Михаил Груев за изборните гаври в периода 1945-1946 г.

Доц. Михаил Груев за изборните гаври в периода 1945-1946 г.
Разделното време на големия терор и най-големите изборни извращения в историята ни: 1945 – 1946 година. От тази историческа позиция времената на Бай Ганьо изглеждат като трогателно фолклорно ретро, а в безоблачната картина на светлото комунистическо бъдеще другарят Живков на хорцето с бъклицата и китката прилича на благодушен роднина от провинцията.

 

Това е темата на епизод 4 от поредицата исторически разкази за периода на установяването на комунистическия режим в България. Темата беше разработена от един от най-добрите познавачи на проблематиката – доц. д-р Михаил Груев, който е преподавател по съвременна българска история в Историческия факултет на Софийския университет и председател на Държавна агенция „Архиви“.

 

Заедно с водещия Емил Янев доц. Груев фокусира вниманието на зрителите върху този срамен период от българската история. Между Бай Ганьо и Бай Тошо 1945 – 1946 година е било наистина жестоко време. Сопите от времето на Ганю Балкански отстъпват място в обстановката около края на Втората световна война на присъдите на Народния съд, страхът след вълната от убитите без съд и присъда „врагове на народа“, изолирането на опозицията, следенето кой как гласува в изборните секции, убийствата и побоищата в изборния ден и цяла поредица от извращения при пълната липса на демократични практики.

 

На този фон историкът даде доста примери за конкретни нарушения и гаври с демократичния избор, за механизмите на ликвидиране на политическата опозиция и утвърждаването на еднопартийното управление на Комунистическата партия. Специално място беше отделено и на ролята на пропагандата и насилието над медиите като предпоставка за протичащите в страната процеси.

 

Така беше направен и кратък преглед на превръщането на изборите в пропаганден инструмент на БКП, чрез който периодично се демонстрира лоялността на гражданите на „народната република“ към управляващата партия и търсенето на легитимация пред външния свят за функциониращата в страната политическа система.

 

В навечерието на местните избори на 25 октомври т.г. екип „Инфохолици“ събра под знамената на интелигентната и експертна журналистика водещи български историци, които поставиха текущото злободневие на деня в контекста на историческия ни опит по реализирането на „светая светих“ на демокрацията – активното и пасивното избирателно право.

 

В петте епизода на поредицата любопитните зрители могат са намерят всичко – и родната българска традиция, и партизанския почерк на родните политици и политиканстващите техни симпатизанти, и бисерите на нашенските изборни извращения. Авторите на минисериала проследиха сюжета в хронологичен план с пет наистина живописни теми от историята, посветени на предизборната ни съвременност.

Виж цялото интервю с доц Михаил Груев

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • observer

    23 Окт 2015 4:27ч.

    Смесването на темите за Народния съд и комунистическите репресии, а в случая и изборите, се използва за нанипулации и от двете страни. Едните защитават провежданата по сталински модел и под диктата на Сталин политика с престъпленията на режима до девети септември; другите представят осъдените от Народния съд като невинни жертви на комунизма.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Трикат..

    23 Окт 2015 14:00ч.

    Г-н Доцента, като е толкова умен да направи предаване за демократичният преход на криминалната революция в България и да каже защо сме най-бедната страна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тома Неверни

    24 Окт 2015 20:50ч.

    А вие защо биете негрите! (Верно че бият негрите, ама това ТУК не е довод)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Новата история

    24 Окт 2015 22:01ч.

    не започва на 9 септември. Изборите през 1946 г. не са били по-различни от изборите в началото на 20-те години (БЗНС - "къртете буци, бийте гражданята") и в края ня 20-години (Демократичния сговор и Народния блок - "со кротце, со благо и с малко кютек" - А. Ляпчев). През 1923 и 1925 г. са "клали българите, както турчин не ги е клал" (А. Страшимиров) и май са заклали повече отколкото през 1944-1947 г. Така че, комунистите не са били нито по-добри, нито по-лоши от своите предшественици. Аман от избирателно тълкуване на историята!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Колев

    24 Окт 2015 23:21ч.

    Г-н Груев, по какво изборите днес се различават от тези но времето на "националния герой" Стамболийски или тези, проведени по инструкции на Гошо Тарабата (по писателя Георги Марков)?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • анонимен

    26 Окт 2015 11:20ч.

    какви са днешните избори аз съм проста господинът е доцент учен човек да ми каже какво ще стане с люлин в следвашите 4 години дали ще доживея следващите избори след като минах през тези от 46 година

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи