Това е темата на епизод 4 от поредицата исторически разкази за периода на установяването на комунистическия режим в България. Темата беше разработена от един от най-добрите познавачи на проблематиката – доц. д-р Михаил Груев, който е преподавател по съвременна българска история в Историческия факултет на Софийския университет и председател на Държавна агенция „Архиви“.
Заедно с водещия Емил Янев доц. Груев фокусира вниманието на зрителите върху този срамен период от българската история. Между Бай Ганьо и Бай Тошо 1945 – 1946 година е било наистина жестоко време. Сопите от времето на Ганю Балкански отстъпват място в обстановката около края на Втората световна война на присъдите на Народния съд, страхът след вълната от убитите без съд и присъда „врагове на народа“, изолирането на опозицията, следенето кой как гласува в изборните секции, убийствата и побоищата в изборния ден и цяла поредица от извращения при пълната липса на демократични практики.
На този фон историкът даде доста примери за конкретни нарушения и гаври с демократичния избор, за механизмите на ликвидиране на политическата опозиция и утвърждаването на еднопартийното управление на Комунистическата партия. Специално място беше отделено и на ролята на пропагандата и насилието над медиите като предпоставка за протичащите в страната процеси.
Така беше направен и кратък преглед на превръщането на изборите в пропаганден инструмент на БКП, чрез който периодично се демонстрира лоялността на гражданите на „народната република“ към управляващата партия и търсенето на легитимация пред външния свят за функциониращата в страната политическа система.
В навечерието на местните избори на 25 октомври т.г. екип „Инфохолици“ събра под знамената на интелигентната и експертна журналистика водещи български историци, които поставиха текущото злободневие на деня в контекста на историческия ни опит по реализирането на „светая светих“ на демокрацията – активното и пасивното избирателно право.
В петте епизода на поредицата любопитните зрители могат са намерят всичко – и родната българска традиция, и партизанския почерк на родните политици и политиканстващите техни симпатизанти, и бисерите на нашенските изборни извращения. Авторите на минисериала проследиха сюжета в хронологичен план с пет наистина живописни теми от историята, посветени на предизборната ни съвременност.
Виж цялото интервю с доц Михаил Груев