„Пременил се Илия – пак в тия…“
Това беше темата на последния епизод 5 от поредицата исторически разкази за българските избори и техните поучителни практики от установяването на демокрацията у нас след Освобождението до вчерашния ден. Обобщавайки цялата поредица и последния четвърт век на нашата днешна демокрация доц. д-р Костадин Грозев - ръководител на катедра Нова и съвременна история в Историческия факултет на Софийския университет, и журналистът Емил Янев разведоха аудиторията през най-ярките примери за случилото се с оглед проекциите им върху настоящето и бъдещето.
Разговорът използва за отправна точка изборите в неделя, когато за пореден 26-ти път през последните 25 години българите отидоха към избирателните урни, за да упражнят правото си на глас в различни типове избори и кампании, проведени и по различни системи – често с променени в 12 без 5 правила, за да се извлекат максимални политически дивиденти.
На този фон доц. Грозев посочи примери за това как трябва и как не трябва да се правят избори. Посочи се отново как се ползва „зестрата на властта“, как се купуват гласове с капачки, европейски помощи във вид на пакет захар или леща или директно с 20-50 лв., какви политически митове, митологеми и мантри на последните десетилетия – „фантомите“, „сполуката за България“, „с малко, но завинаги“, партийната книжка на Стефан Софиянски, аферата „Костинброд“ и много други.
По-сериозните елементи в анализа на избирателните практики включваха насажданите пропагандни избори на фона на липсата на сериозни политически програми за бъдещето, навлизането на агресивната политическа реклама и маркетинга в избирателния процес, приноса на медиите и предизборните социологически изследвания, големите подмени и манипулации, ролята на парите и на административния натиск на управляващите елити.
В навечерието на местните избори на 25 октомври т.г. екип „Инфохолици“ събра под знамената на интелигентната и експертна журналистика водещи български историци, които поставиха текущото злободневие на деня в контекста на историческия ни опит по реализирането на „светая светих“ на демокрацията – активното и пасивното избирателно право.
В петте епизода на поредицата любопитните зрители получиха възможността да научат много по темата за „изборджийството“ – и родната българска традиция, и партизанския почерк на родните политици и политиканстващите техни симпатизанти, и бисерите на нашенските изборни извращения. Авторите на минисериала проследиха сюжета в хронологичен план с пет наистина живописни теми от историята, посветени на предизборната ни съвременност.
Виж цялото интервю с доц. Костадин Грозев