Списъкът на служителите отскоро е готов, но премиерът Бойко Борисов е помолил оповестяването му да бъде задържано, защото присъствието на едно конкретно име в него би могло да всее смут. Въпросният представител на България работи за Европейската комисия.
България вече разкри в няколко последователни вълни кои министри, депутати, дипломати, кметове, шефове на държавни агенции, банки и т.н. са работили за бившата Държавна сигурност. Разкриването на агентурата се случваше постепенно през последните 10 години, след като през 2006 г. бе създадена с парламентарно решения специална Комисия по досиетата.
При следващата вълна трябва да бъдат оповестени имената на сътрудниците на някогашната Държавна сигурност, представляващи в момента България в международните институции. Но когато шефът на Комисията по досиетата Евтим Костадинов представил на Бойко Борисов списъка преди публикуването му, едно име привлякло вниманието на премиера. Въпросната личност, оказва се, е работила за три подразделения на бившата Държавна сигурност - Първо главно управление (Външното разузнаване), Четвърто главно (Научно-техническото разузнаване), както и за скандалния Шести отдел на Шесто управление (играл някога ролята на политическа полиция).
Не е ясно дали списъкът, представен на премиера Борисов от Евтим Костадинов, ще бъде публикуван в пълния му вид или ще бъде коригиран, за да се избегне неудобството от пълното му съдържание.
Разкриването на свързаност с бившите тайни служби не оставаше досега без последствия за обществените фигури в България. Например на дипломатите, осветени като сътрудници на ДС, бе забранено да бъдат изпращани като посланици в чужбина, но можеха да заемат всякакви други дипломатически постове.
Разкритията до момента показват, че много голяма част от българския елит отпреди 1989 г. е имала връзки с комунистическите тайни служби, които бяха разформировани през 1990 г.