Александър Галин: Ще има нови „студени войни“, а възможно е – и горещи

Александър Галин: Ще има нови „студени войни“, а възможно е – и горещи
Със световноизвестния драматург Александър Галин се срещаме в София часове преди да си замине, след като е бил в на почивка у нас, а преди това – на премиерата най-новата си пиеса „Лице”. Най-поставяният съвременен руски автор избра България за световната премиера на последната си творба – остросюжетна лирична комедия, посветена на оцеляването на човешката душа в съвременна Русия на олигарси, клошари, мутри, алкохолизирани интелигенти и проспериращи бизнесмени, сменящи социалния си статус, но винаги подчинени на новия всевластен Бог - парите.

В този свръхактуален пейзаж един човек сменя идентичността си – приема ново име, документи и дори лице... Загубената му любов обаче го връща обратно към Русия и към онзи, който някога е бил. Забавно-горчиво-романтичната социална мелодрама напомня за любими класики в този толкова руски жанр – тоналността е като тази на незабравимите „Москва не вярва на сълзи”, „Пет вечери”,  „Гара за двама”, но в днешната епоха. Спектакълът е продукция на Драматичен театър „Стефан Киров” - Сливен, под режисурата на Васил Василев, а в ролите са обичаните Мария Сапунджиева, Мариана Миланова, Георги Кадурин и Христо Бонин. Преводът на пиесата е дело на Василка Бумбарова, сценографията на спектакъла – на Николай Нинов.

- „Лице“ е един европейски спектакъл, който съединява руската психологическа школа и играта. Това е пиеса за оцеляването на душата в съвременна Русия. Такъв кратък анонс за пиесата ви прочетох. Съгласен ли сте с него?

- Да, напълно.

- Ако трябва самият вие да характеризирате пиесата си „Лице“, как бихте го направили?

- Лицето не е само част от нашето тяло, това е и метафора, изразяваща духовното състояние на човека. Лицето като някаква специфична субстанция, чрез която си представяме даден човек.

Когато постъпваш по някакъв начин неправилно, ти губиш лицето си. И обратното – можеш да го намериш, извършвайки благороден жест. Затова става дума по-скоро за метафора. Името на пиесата ни отвежда към сюжета, в рамките на който човекът променя лицето си – губи го, губи своята същност.

- „Оцеляването на душата в съвременна Русия.“ Как оцелява душата в съвременна Русия?

- Ооо. Не оцелява.

- В Сливенския драматичен театър се играят едновременно представления по две ваши пиеси – „Особености на руската любов“ е едната. Другата – „Лице“, разбирам, че е поставена там за първи път в света. Екипът и на двата спектакъла е един и същ. Как ви обясниха – с какво ги е привлякла вашата драматургия?

- Трябва да кажа, че такова нещо, разбира се, не се случва често. Това е първият случай в живота ми, когато две мои пиеси се поставят последователно на една и съща сцена.

Макар че – не, в ранната ми младост имаше такъв случай. Тогава в театър „Съвременник“ поставиха две мои пиеси една след друга – и тогава режисьорът беше един и същи, Леонид Хейфец.

Сега, когато гледах спектакъла „Лице“, разбрах защо режисьорът е избрал именно тази пиеса.

- Защо?

- Струва ми се, защото тя по някакъв начин съвпада с представата му за природата на човешката духовност. За това какво означава тя в съвременния свят.

Историческите промени, които настъпиха в Русия – преходът от СССР в Русия и установяването на новите капиталистически отношения, се отразиха на всички. За много кратко време обикновени преди хора забогатяха и напълно промениха живота си. Всички си смениха жените. Някаква такава странност… Видимо те искаха пълна промяна.

На мене ми се стори, че в това има определена закономерност и започнах да дълбая. Стигнах до извода, че в основата на този факт лежи някаква жажда да успееш, взимайки възможно най-много. Новата жена понякога може да отстъпва на старата и по красота, и по каквото друго се сетите. Но тя е нова, важното е да е нова.

Разбирате ли, това е още едно нещо, което този човек се стреми да получи и получава в живота си. Стигна се до огромни драми между впрочем.

Богатството на театъра е в ролите, в човека на сцената. Театърът се измерва с количеството енергия, която той самият излъчва, с онова количество щастие, което самият той доставя на публиката. Аз пиша комедии, пиша смешни диалози. Щастлив съм, когато чувам смях в залата...

- Сюжетите, които ви вълнуват най-много като творец?

- Такива като в пиесата „Лице“. За мене е важно в сюжета човекът да стои пред духовен избор. Ситуациите да са такива, че да го предизвикват да избере или да не избере. Каквото и да се случва, ние проследяваме неговото поведение, мотивацията му да избере това или онова.

Според мене именно мотивацията, осмислянето на човешкия живот всъщност представлява истински театър. Аз например съм работил в куклен театър и съм наблюдавал животните – но така или иначе съм имал предвид хората, отделния човек.

Опитвам се да се докосна до тези хора, еднакво вълнувайки се от краткия им живот, от реалната възможност да се обича и от невъзможността нещо да се промени.

- Доколко вие самият присъствате в собствените си произведения – като психологическа нагласа, емоция, разум, характер?

- За себе си не знам. Но под секрет ще кажа, че жена ми присъства във всички женски роли. Защото жената, с която ти си преживял (Бооже мой! – повече от 40 години), прониква в теб самия.

Понякога се улавям – мисля си, че в своята същност жените не просто си приличат, те са абсолютно еднакви. Съществуват различни нюанси – една, примерно, е по-възвисена, друга – по-здраво стъпила на земята. Но винаги имат нещо общо помежду си.

Например интонацията. Трябва да определя интонацията на дадена героиня при определени обстоятелства. И си казвам: „Ето тази интонация ми е позната от Галочка“.

- Разкажете за себе си, за света, в който живеете, и онова което ви вълнува съвсем човешки.

- Още когато бях съвсем млад, си дадох следния обет: да не променям собствения си свят, света, в който живея.

Има различни хора. Наричат някои от тях „големи“ – събират се и правят велики неща заедно. Не че и аз не съм имал такива шансове – напротив, имал съм и имам. Но аз живея в моя си свят, сред съвсем обикновени хора. Това за мене е принцип, житейски принцип.

- А с какво се занимава жена ви?

- С мене, разбира се. А аз се занимавам с нея. Занимаваме се един с друг. По професия тя е кинокритик. Жестоко критикува това, което правя. Напоследък се занимава с редактиране. Изключителен професионалист!

От нея с годините научих много и невероятно сложни неща, свързани с езика. През цялото време ми разкрива как едно и също нещо може да се изрази, да се каже с различни думи, събрани в различни фрази – които от своя страна притежават съответни специфични окраски.

Жена ми притежава особени черти, каквито на мене не са ми присъщи. Не харесвам тази дума, но не се сещам за друга – тя е перфекционист. Но мисля, че това е характерно за жените – те искат всичко да бъде направено идеално. Мъжете са другата крайност.

- Пиесите ви са поставяни както в руската провинция, така и в престижните руски и западни театри. По какво се различава публиката?

- Зрителите са еднакви абсолютно навсякъде, стига преводът да е добър. А преводът, който Василка Бумбарова направи на „Лице“, е просто блестящ и резултатът е налице. Виждам, че публиката се смее на тези места, на които се смяха и моите приятели, когато им четох пиесата. Или пък настъпва гробна тишина в залата – отново там, където са притаявали дъх приятелите ми.

А за някои езикови оттенъци, които неминуемо има, за тях вероятно никога няма да разбера.

За мене е важно от самото начало до края на спектакъла вниманието на зрителите да е приковано, мисълта и емоциите им да са изцяло насочени към случващото се на сцената. Затова не виждам никаква разлика в публиката – където и да е тя по света.

- В момента в Русия киноиндустрията се развива с шеметни темпове. Има много приятни филми. Лично аз ги гледам с удоволствие през интернет – напомнят ми за младостта, за „Москва не вярва на сълзи“, „Гара за двама“, да не ги изреждам всичките. Но се питам – при агресивното настаняване на клишетата и в руското кино по подобие на американското, няма ли опасност то да стане твърде равно: „Да, един приятен филм, но нищо повече“.

- Ще отговоря така. Не обичам така нареченото „фестивално кино“ – ако на фестивала не са колоси като Фелини, Чаплин, Тарантино. Има великолепни филми, но по правило трудно може да се избяга от клишето. Съществува и фестивално клише – особено в Европа.

Това е някакъв набор от така наречените „общи изисквания“, които не винаги са благодатна почва за добро кино. Истинското кино и истинското изкуство трябва да разтоварват зрителя, но едновременно с това да разрушават всякакви изградени на съзнателно ниво норми – в добрия смисъл, за да бъдат изградени нови норми, своеобразна, по-различна естетика.

- Препоръчайте на българските почитатели на руското кино съвременни филми, които смятате, че непременно трябва да видят.

- Не бих посочил конкретен автор или филм. По-скоро бих говорил за определени направления. Руските филми от началото на миналия век, айзенщайновските филми, са в жанра на политическата пропаганда, но по форма са съвършени. Сега всичко е насочено към това да се произведе количество, бих нарекъл това явление „акция“ – да привлечеш вниманието. Има страшно много филми и всички агресивно настъпват към зрителите.

Това по всичко прилича на акциите, примерно, на Червения площад. Излизат някакви хора, протестират – привличат вниманието. Не винаги знаят защо го правят, но го правят. Така е и с тенденциите в съвременното кино въобще, не само с руското.

Истинското изкуство ражда школи. Аз имам своите учители. Чаплин – номер едно; Фелини – номер едно. И още няколко съвременни имена.

Италианският неореализъм ме е изградил – такъв, какъвто съм днес. Но това е школа. Те не са разрушавали, те са изграждали. В това виждам проблемите на съвременното кино. То руши всичко.  

- През 80-те години дебютирате в онзи период, който условно наричаме „перестройката в Русия“. Днес като че ли сме свидетели на нова своеобразна перестройка. Бихте ли сравнили някак тези две – смея да кажа исторически епохи – в които имаме късмета или нещастието (не знам кое от двете да посоча) да живеем. Какво се промени в този прекрасен и ужасен свят?

- Не, невъзможно е да се сравняват. Ако приемем, че по времето на перестройката сме имали една здрава мрачна сграда – на тази сграда ѝ разбиха прозорците и в нея влезе свеж въздух.

Сега поставят решетки на прозорците, после очаквам да ги зазидат. Съвсем мъничко е свежият въздух, който влиза в нашата сграда. Меко казано.

- Правителството на САЩ ви е наградило с ордена „Посланик на изкуството”, а пиесата ви „Звезди на утринното небе” е включена в задължителната театрална образователна програма в САЩ. Като специално признание ли приемате това, или като нещо в реда на нещата? Америка и Русия са твърде различни, американците и руснаците също не ми се струва да имат много общо.

- Не е моя заслуга, струва ми се. Заслугата е на мои приятели, някои от които вече са на небето, които направиха всичко възможно това да се случи.

Когато написах пиесата „Звезди на утринното небе”, беше времето на големите надежди. Перестройка, в търсене на нова Русия… Отиде си Студената война. Беше време, когато ни се струваше, че светът е по-топъл. Точно тогава за първи път поставиха онази пиеса. Неотдавна я поставиха и в Англия. Но това сега, наскоро.

И аз имам някаква заслуга, но заслугата е основно на историята. На историята, в която хората не искаха повече войни – в това число и „студени“. Разбирате ли? Не ис-ка-ха! Те бяха уморени от тази конфронтация.

Сега е друго. Сега върви „захлаждане“, ще има нови „студени войни“. А възможно е – и горещи. Това е трагично явление. Това е цикличността на странния спираловиден живот – историята отново отива към степен на замръзване. Аз лично тъгувам. И с отчаяние мисля за това.

- Настоящето и бъдещето на театъра? Както в Русия, така и в България и другаде по света.

- В театъра хората винаги трябва да се обединяват, за бъдат заедно. Ние, хората на театъра, имаме изключително мирна професия.

Ние развличаме хората. Правим ги по-добри. Ние сме против войната, против злобата, против жестокостта. По своята същност, по креативното си състояние ние – как да кажа – присмиваме се и правим на глупаци сериозни хора.

Как да кажа – размиваме лицата на реалните хора. Доставяме и сме длъжни да доставяме радост. Ние не обслужваме страданието. Този въпрос е глобален за човечеството: кой какво защитава – оръжието или усмивката?

- Как гледате на политиката? Говори ли ви се за политика?

- Благодаря ви за този въпрос. Вероятно във всяка моя пиеса има политика. Но политиката не ми е близка. Не обичам политиците. Вероятно политиката е необходимост, но ми се струва, че тя е временна.

Например някакви големи групи хора се събират и организират партии. Други групи хора също се събират – по-малки или по-големи. Наричат ги „бандити“ или нещо подобно. Тях също ги занимават единствено собствените им интереси. Там талантливите хора са малко.

Струва ми се, че политиката е… Защо успели, можещи хора се нуждаят от партии? Или от банди?

Например великите футболисти играят в отбори. Гледам Мондиала. В отборите на актьорите моят Бог през последните години е Даниел Мейс. Той играе! Нищо не прави. Но в последната минута забива гол. Гений.  

- Не мога да не попитам какво мислите за случващото се в Украйна, руската позиция. Прогнози за края на тази война – както мнозина наричат събитията в Украйна?

- Това е труден въпрос, по който би трябвало да говоря като истински политолог.

- Говорете като обикновен гражданин.

- Това, което се случи и се случва с невероятна скорост, с която беше възможно изобщо да стане такъв сблъсък, ме навежда на мисълта как даже братски народи – толкова близки и в езика, и във вярата си, със съдбата и историята си – за толкова кратко време могат да стигнат до братоубийствена война. Що за феномен е това? Нямам отговор.

Бих могъл да кажа, че съм свидетел на нещо красиво. Но това е обект на задълбочени изследвания. На ролята, която в съвременните войни играят медиите – в смисъл как се обработват хората; къде е истината; могат ли изобщо войните да се водят заради някаква правда. Защото за войната не е важно да каже истината, да покаже истината. Важна е победата.

А цената на победата... Не ми се говори за това. Иска ми се войните веднага да спрат. Не искам войни. Може би ще дойде време, когато тези народи ще поискат прошка един от друг.

Разбирате ли, за мене не са важни някакви политически лидери. Те може би не са виновни. Не знам.

Има геополитически въпроси, държавни въпроси – и т.н., и т.н.

Но това е война, истинска война. Дано да бъде кратка. Но в нея има доста въпросителни. Не за статии или предавания.

Ако се опитаме да извадим наяве истинските причини, това не е политиката.

- Писали сте пиесата „Лице“ преди събитията в Украйна. А сякаш в нея има някакво усещане, че нещо ще се случи…

- Да. Някакво предчувствие за катастрофа. Разбирате ли, като че ли такава малка катастрофа между двама души се е случила.

Така е в пиесата „Лице“ – гигантска, страшна катастрофа се случва там. Същото е, когато това стане между два народа.

***

Носител на множество награди, авторът на над 200 пиеси днес  разделя времето си между Москва и Ню Йорк, където живее със съпругата си. Правителството на САЩ го награждава с ордена "Посланник на изкуството", а неговата пиеса "Звезди на утринното небе" е включена в задължителната театрална образователна програма в САЩ.

Коментари

  • да живее в САЩ-това е съдбата на всеки талантлив руски човек(както и -български)

    26 Юни 2014 0:09ч.

    докато настъпи момента да може да се живее и в Русия....защото там сега не може да се живее!....Социализмът НЕ е надживян.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • няма да има нови студени войни!

    26 Юни 2014 4:38ч.

    защото Русия този път е САМА в Противопоставянето.....което, впрочем е временно и за Нея!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Hunter Douglas

    26 Юни 2014 18:37ч.

    В Украйна се разиграва поредната геополитическа драма от началото на ХХІ век. Продължава преформатирането на цялата световна система. Атаката на САЩ и НАТО на Изток беше спряна. Започва операция \"Бумеранг\" на Русия, с която завършва и най-позорният период в съвременната й история – на безличие, на подчиненост, на колонизиране, на загуба на духа и вярата. Осъзнаването и изтрезняването все пак настъпи. Руската пролет събуди мечката. Какво ще става оттук нататък едва ли може да се предвиди. Но едно е ясно – еднополюсният свят, налаган от 80-те години на ХХ век от САЩ и световната олигархия, приключва. Сега въпросът е дали ще завърши с ядрена катастрофа или светът ще намери сили да погребе без сериозни трудове западната империя. На повърхността изплуваха всички процеси, които се трупаха и оформиха през последните 20 години – САЩ срещу Русия, възходът на Китай, залезът на долара, развитието на новите икономики в БРИКС, \"нуждата от нова идеология за човечеството\" и т.н. САЩ правят всичко възможно да останат на върха. Избраха тактиката за пълно хаотизиране на света, и ограждането с него на Русия, след това на Китай. През последните години неведнаж писахме, че арабската пролет и цветните революции в Югославия, Грузия, Eгипет, Северна Африка сега и в Киев, имат една цел – да родят хаос и насилие. САЩ откриха и украинския фронт и докато всички изгледи са насочени към него, подготвят нови – молдавски, киргизки, черноморски. Утре ще дойде и полски и накрая немски фронт. Това е целта, т.е. украинската криза да даде метастази в други райони на Евразия. След пораженията в Афганистан, Ирак, Либия и особено в Сирия, където Русия най-накрая зае своята роля, САЩ се решиха на най-голямата провокация, пренесоха фронта в Украйна, през вратите на Русия. Заради това киевският евромайдан е само епизод в цялата тази операция, чиято крайна цел е разрушение на изграждания съюз между Русия и Китай и между Русия и Европа. В Европа започна процес на деамериканизиране, създава се автономна военна система, независима от НАТО. Появяват се конурите на нова велика континентална асоциация, като конфедерация на Европа и Евразия, на Европейския съюз и Евразиатския съюз. Американската хегемония и господството на долара, както и доминацията на атлантизма, либерализма и финансовата олигархия завършва. Започва нова страница в световната история. Славяните отново се обединяват но не срещу Европа, а заедно с Европа, в рамките на многополюсния, полицентричен свят от Лисабон до Владивосток. САЩ се намират в такова чудовищно икономическо и политическо положение, че може да ги спаси само световна война. Най-добре е отново да я водят с чужди ръце и за чужда сметка. Още по-добре е това да е война между Русия и Украйна. Трябва да настъпи пълен колапс в Киев и Москва в духа на Горбачов, и хаосът и гражданската война да преминат в Русия. Рикошетът трябва да удари и Европа. На сцената трябва за излязат нови атланто-фашисти и европейски ултрадесни групировки, които в съюз с анархизма и левичарството да станат сила, аналогична на салафитите и уахабизма в ислямския свят. Световният ред ще бъде окончателно разрушен и ще настъпи хаос в него. САЩ ще се опитат да продължат своята хегемония, тъй като в глобалния колапс те могат да припишат на извънредните обстоятелства всички свои проблеми и противоречия. В този хаос вече никой няма да има време и желание да пита кое е истина и кое е лъжа. Но, ако все пак има нещо реално в тези процеси, това преди всичко е икономиката. Икономическите причини за състоянието на съвременния свят обсъждаме вече 20 години. Кризата през 2008 г. в САЩ можеше да се предвиди от ръста на частните дългове. А какво е днес. Според повечето икономисти това е колосалният балон на фондовия пазар на САЩ, който отдавна се е откъснал от реалните икономически показатели на компаниите и рязко расте на фона на стагниращата икономика. Най-вероятно той ще се пукне към средата на 2015 г., което ще доведе до масови фалити на домакинствата и финансовите институции и пълен срив на финансовата система. В тази ситуация САЩ имат максимум една година да се подготвят за краха на долара и засилването на съперничещите му регионални валути. Кои са тези валути? Реално са три – еврото, юанът и рублата. И какво виждаме? САЩ засилиха процеса на преговорите за създаване на зона за свободна търговия между ЕС и САЩ, която фактически ще превърне Западна Европа в търговска колония на САЩ, засилват напрежението в Украйна по пътя на новия велик Копринен път от Китай към Западна Европа, и плашат ЕС с Русия. В тази ситуация е ясно в какво са проблемите на Украйна. Тя стана заложник на САЩ, тъй като се намира между основни потенциални конкуренти на долара и няма собствени сили, за да избегне кризата. Но действията на САЩ през близката година ще продължат да носят нестабилност в много повече райони в света. Явно ситуацията в САЩ вече е толкова трагична, че там взеха решене за ускоряване на хаоса в Украйна, който планираха за 2015 г. Какво ги принуди – дали поражението в Сирия, заради съпротивата на Башар Асад, Русия, Китай и Иран, дали осъзнаването, че Русия започва да се събужда и е по-добре да ударят веднага вместо да чакат 2015 г. Несъмнено основна причина беше и еволюцията на Путин и появата на онова, което вече се определя като \"доктрина Путин\". Какви са нейните основни характеристики. На първо място Русия повече не разглежда Запада и САЩ като заслужаващи доверие партньори. Предупрежденията в мюнхенската реч на Путин от 2007 г. не бяха чути от Запада. Опитвайки се да въвлече и Украйна в НАТО, Западът премина \"червената линия\" и от баланс на силите премина към политика на възпиране на Русия. Политиката на Запада спрямо Русия е измами, лъжи, взимане на решения зад нейния гръб, експанзия и пренебрегване. Най-накрая Русия разбра, че не само са я измамили, но и ограбили. Отсега Русия ще изхожда именно от тази база. На второ място Путин призова народа и всички руснаци вътре и извън Русия да се сплотят около нова идеология и да станат единен организъм. Русия повече не вярва в западните универсални ценности на \"демокрация и права на човека\". Всяка силна страна сама по себе си е ценностна система, и сама по себе си е модел. На трето място международното право вече не е никаква система от правила. САЩ и Западът превърнаха международното право в меню, от което си избират онова, което им харесва. Светът отново е свободна игра на силните и баланс на техните сили. На четвърто място сферата на \"доктрината Путин\" е преди всичко постсъветското пространство с историческото наследство, руския мир и стратегическата безопасност. В случай на ново прекрачване на червената линията от Запада, Русия отново ще действа. Готовността да премине от дипломатически увещания и предупреждения към категорични силови действия е главното отличие на новата доктрина, което беше доказано от присъединяването на Крим. През 2008 г. тази готовност беше демонстрирана в Грузия. Сега всеки, който прекрачи \"червената линия\" в постсъветското пространство, трябва да е готов да срещне противодействието на Русия, в това число и въоръжено. Едновременно доктрината е покана към всички други сили да преразгледат правилата на \"играта\". В този смисъл тя е и глобална. Още през 2012 г., в своята програмна статия \"Русия се съсредоточава\" Путин заяви, че Русия не само ще следва, но и ще формира правилата на играта в света. Времето настъпи. На пето място ролята на международните организации рязко намалява. Досега те бяха под влиянието на САЩ, НАТО и ЕС и игнорираха Русия и Китай. И тук настъпи край. На шесто място новата \"доктрина Путин\" изхожда от принципно новия баланс на силите. Съвкупната военна, икономическа, човешка тежест на Запада рязко се съкрати и продължава да се съкращава. Бързо нараства тежестта на Азия, Латинска Америка, Африка, БРИКС и ШОС, които са заинтересовани да наложат нови правила на \"играта\". На този фон основният интерес на Русия и вероятно лично на Путин към Украйна е рационален, т.е. икономически. 66 процента от природния газ, който Русия изнася за ЕС, преминава транзит през Украйна. Парите, които Русия получава от продажбата на газа, й помагат да укрепи своята икономика и да повиши жизненото равнище на руснаците. За европейците това също е изгодно, защото имат енергоресурси за икономиката и домакинствата. Но достатъчно е да се погледне схемата на европейските газови артерии и да се види, че Украйна има ролята на транспортен хаб. На това се дължи и основната цел на американската политика в Украйна – да спре по-нататъшното икономическо интегриране на Азия и Европа. САЩ искат да контролират или да спрат енергопотоците от Изток на Запад, искат да изградят де факто митническа бариера между континентите и всички договори да се плащат с американски долари, които след това се превръщат в ценни книжа на САЩ. САЩ искат да заемат и това място между двата най-перспективни пазари на настъпващото столетие. Но там не ги искат и не искат долара като разчетна единица. В конкретния случай, ролята на мост между Евразиатския съюз и ЕС се падна на Украйна. Заради това САЩ искат да я вкарат под контрола на НАТО и саботират перспективата от обща икономическа зона от Лисабон до Владивосток, т.е. зоната на \"великия континент\". Това е същността на американската политика. Тя няма нищо общо в демократичните ценности или правата на човека. Всичко е в парите и силата. Всичко е в това кой ще бъде най-важният играч в най-новия световен растящ център. Това е господстващата доктрина, според която живее Вашингтон. Никакви съперници, никаква конкуренция, ние сме господарите, ще правите това, което искаме. САЩ са най-важни, най-красиви, най-велики. За Вашингтон не е нужно мирно решение в Украйна. Той иска конфронтация. Иска да въвлече Москва в конфликт в Украйна и да пресъздаде Афганистан от 80-те години, но вече в сърцето на Европа. Целта е да бъде въвлечен Путин във военната пропаст, която ще изолира Русия от нейните съюзници, ще подкопае съвземащата се руска икономика, ще сблъска руските войски с американските наемници и ще разруши отношенията на Русия с ЕС, ще създаде оправдание за интервенции на НАТО, след което ще последва разполагане на ядрено оръжие на украинска територия. Такъв е планът. За да създадат оправдание за своя имперски план САЩ трябва да направят Путин да изглежда като опасен агресор. Това е капанът в Украйна – че Путин няма да издържи на провокацията и ще изпрати руски войски. Пропагандата на хунтата в Киев поде този мотив из всички сили раздува идеята, че това е война между Русия и Украйна. Това обаче е лъжа. Украйна въобще не е субект на тази събития. Тя е само поле, на което се сблъскаха интересите на САЩ, Русия, ЕС и Китай. От САЩ е поставена задачата на всяка цена да бъде въвлечена Украйна или част от нея в силов сблъсък с Русия, или да се разпали гражданска война вътре в страната. Заплахите на неонацистите, че ще взривят тръбата или даже атомна централа, не са изгодни за Русия, ЕС и Украйна, но са удобни за САЩ. С други думи няма никаква украинска страна на конфликта, още повече че има хунта, появила се в Киев. Има руска страна и американски марионетки, завзели с преврат властта в Киев и изпълняващи инструкциите на господарите си. Но САЩ направиха фатална грешка. Западът повярва на Киев и на собствените си илюзии, че в Украйна живеят само украинци и само няколко милиона рускоезични, които щом като 23 години са търпели украинизиране и сега нищо няма да направят. Но това не се случи. Политиката, построена на невежество, предразсъдъци и илюзии, рано или късно завършва с крах. Населението на Украйна, както до 1991 г. така и сега, се състои примерно от равни по численост етноси – украинци и руснаци. Плюс национални малцинства. 23 милиона руснаци не са съгласни с идването на власт в Киев на расисти и шовинисти. И така, Западът вече разбра, че в Украйна има не по-малко от 22 милиона руснаци, които нямат никакво намерение да бъдат украинизирани от хунтата, която чака Западът да й помогне. Но Западът иска хунтата сама да усмири руснаците в източна Украйна. Парите - след това. Какво ще прави хунтата не е ясно, но най-вероятният изход ще бъде или бягство на Запад или към подсъдимата скамейка. Кой може да си представи как ще бъде установена неонацистка диктатура в огромна по площ държава с население 45 милиона души почти в центъра на Европа. Това не е Косово. Такава криза не е имало. На сцената са наследниците на нацистката дивизия \"Галичина\". САЩ заложиха на маргиналните Турчинов, Яценюк, Кличко, Тимошенко. Но в резултат създадоха всички необходими суловия за разпадането на Украйна. Ако на левобрежната Украйна навлязат войски на НАТО, т.е. немци, това за руснаците в Русия и в Украйна ще означава нов 22 юни 1941 г. Ако в Украйна навлязат американци, това ще бъде пряк военен сблъсък с Русия. Ако се погледне трезво ситуацията, може да се каже, че Путин вече е спечелил. В по-широк мащаб Западът губи втората Студена война. Засега Путин формално не обявява програмата за строителството на нов световен ред, но неговите черти отдавна се обсъждат от геополитиците и икономистите. Част от тях бяха озвучени веднага след като САЩ започнаха да плашат със санкции. Русия ще бъде принудена да се пренасочи към други валути и към собствена платежна система. Балансът на новите сили ще се изгражда вътре в нови структури. Мястото на Г-8 ще се заеме от Г-20 и БРИКС. Руската пролет не събуди само мечката. Тя е сигнал за цялото човечество. Битката за Украйна е битка между доброто и злото. Путин иска да остави Русия в такъв вид, в който няма да му е жал да отива в историята. Но това трябва да направи при своя политически живот. Значи бързо, много бързо. На последната си пресконференция Путин каза нещо, което не беше забелязано – \"Както знаете аз съм работил за КГБ, за външното разузнаване. А там ни възпитаваха към преданост на родината.\". Това всъщност е най-важната декларация. Човек с такова мислене ще се бори за всяка педя историческа земя не само на руснаците, но и на славянщината. Процесът вече е започнал и никой не може да го спре. Той ще определя същността на целия ХХІ век.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • wagner

    27 Юни 2014 14:22ч.

    автор на 200 пиеси (...!)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ZakkWylde

    29 Юни 2014 18:07ч.

    Световноизвестен? Вие се майтапите. Русия не е света.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Hunter Douglas

    30 Юни 2014 21:55ч.

    Русия не започва войните, тя ги завършва Трябва да се разбере, че това е война, която се води по нов начин. Това е война на САЩ с техните политически, икономически и финансови инструменти практически срещу целия свят, но преди всичко срещу Русия и Китай. Това е война, която САЩ водят с чужди ръце, чужди жертви и с най-малки разходи. \"Нека се избиват помежду си.\". Това изтренираха по време на Втората световна война. По същия начин започнаха и след краха на СССР - в Югославия, Ирак, Либия, Сирия, Египет, Турция. И сега в Украйна. Но целта продължава да е Русия. Основната причина също е ясна - кризата на световната икономическа система, създадена в рамките на икономическото господство на САЩ, най-напред на Запад, а след 1991 г. и в целия свят. В тази система доларът беше основна валута и с неговото преразпределение САЩ осигуряваха дълго време световния ред. На някои държави даваха повече, на други – по-малко. Но през 2008 г. избухна голямата криза и в САЩ разбраха, че техният край наближава. След провала Сирия решиха да се насочат директно срещу Русия. Избраха Украйна, която още от 1991 г. подготвят като антируски плацдарм и бариера пред руско-европейското сътрудничество, като част от глобалната игра за икономическо преразпределение по линията Запад – Изток. Но изведнъж операцията забуксува и спря. Истерията на САЩ е разбираема. От своя гледна точка в Украйна те правеха всичко правилно. Корумпираха лидерите, превърнаха парите в идеология, преустроиха армията и органите за сигурност, отгледаха неонацистки главорези. С една дума, американците последователно реализираха крупна и обезпечена с ресурси и хора операция, която, според всички техни закони, нямаше право на провал. От друга страна – Русия правеше всичко неправилно. Кремъл, и лично Путин, дълги години нямаха никаква разумна политика спрямо Украйна. Цялата им дейност се свеждаше до случайни реакции на една или друга конкретна ситуация, до опити за подкуп на един или друг олигарх. Но това не решаваше нищо, тъй като парите веднага заминаваха в западните банки. Значи, САЩ бяха длъжни да победят, а Русия беше длъжна да загуби. За тази цел Янукович /или заместващият го екип Яценюк - Турчинов/ трябваше да съобщи на 15 май за денонсирането на договора с Русия за черноморския флот в Крим. След това Крим трябваше да стане новият непотопяем американски самолетоносач до входа на Русия, която оттук нататък губеше възможност за суверенна политика. Американците бяха уверени до такава степен в своя успех, че изпратиха ремонтни части за реконструкцията на необходимата им инфраструктура в Крим, за строителството на болници и училища за американските военнослужещи и техните семейства, които трябваше да се появят в Крим през това лято. Това по света не се знаеше, но в Москва знаеха за какво става дума. Янукович се отличаваше от Юлия Тимошенко с това, че поддържаше топли отношения и с ЕС, откъдето му обещаха запазване на личните капитали в чужбина, ако подпише споразумението за асоцииране с ЕС и ако превърне Украйна в още една колония на ЕС. Но тук се намеси Москва, която го предупреди да не прави глупости. Янукович пред публиката отказа да подпише асоциирането с ЕС, но зад кулисите обеща на Брюксел да направи това след 3 месеца. И, за да се откачи от Путин, събра на Майдана студенти, които започнаха да крещят, че искат да влизат в ЕС. А самият замина за Китай, за да им продава... същия Крим. Ставаше дума за изграждане там на дълбоководно пристанище, като покани на строежа 2 милиона китайци и 16 милиарда долара инвестиции. Но американците бяха паникьосани, тъй като всячески се опитват да откъснат ЕС от Русия и Китай и заповядаха на Янукович да разпъди Майдана. Но там се наместиха неофашистите от Западна Украйна, контролирани от Израел, на който Янукович беше обещал разработката на газа и нефта в шелфа на Крим. По-нататък нещата са известни. Москва се намеси. Подготвяният от години американски план в Крим и Украйна беше разрушен. От този момент САЩ, ЕС и Израел започнаха от своя страна да правят всичко неправилно. Избраха най-кървавия вариант с цел да принудят Русия да нахлуе в Украйна и тя да се превърне в бойното поле на ХХІ века. В проруските източни райони нахлуха хунтаджиите от Киев, които извършиха геноцидното престъпление на 2 май в Одеса. Имал съм възможност да посетя всички места на масовите престъпления на хитлеристите в Полша, Чехословакия, Югославия, Беларус и Русия и мога със съжаление да констатирам, че към тях беше добавено още едно – Одеса 2014 г. Това вече е война на унищожение на невинни хора, т.е. геноцид. Едновременно март-май 2014 г. ще влязат в историята като край на еднополюсния свят и на следстуденовоенния период. Светът е пред нова реалност, която още не може да асимилира . Залогът е най-голям. Ако Западът не успее да победи в тази война, ще станем свидетели на грандиозен крах и разпадане на двата негови стълба – САЩ и ЕС, който ще превъзхожда разпадането на СССР и СИВ преди 25 години. Ако Изтокът, респективно Русия и Китай, победят, това ще бъде началото на нов цивилизационен проект и нов световен ред на многополюсност, на финансов, икономически и идеологически плурализъм. Заради това нямаше никаква реакция от страна на САЩ и ЕС на масовите убийства в Одеса, на щурма на Славянск и Крематорск. В момента, в който пиша тези редове, се води дискусията \"дали Путин ще предаде Източна Украйна или няма да я предаде\". Съжденията са различни и зависят от гледната точка. Онова, което мога да кажа сега е, че събитията от май 2014 г. ще имат необратими последствия за всички. В Одеса беше извършен руски холокост, т.е. жертвено изгаряне, в буквалния смисъл, на жертвите. На второ място, превратът в Киев имаше за цел окончателно да откъсне Украйна от Русия. Евразиатският съюз около Русия и Китай трябваше да бъде обявен на 29 май. Срещу това Вашингтон отново реагира с гражданска война, хаос и геноцид, този път в Украйна. На трето място, за Запада е жизнено необходимо Русия да бъде въвлечена във война с Украйна. За Запада това е въпрос на живот и смърт. Но в тази война Западът залага на пълното поражение и унищожение на Украйна от Русия, след което десетилетия ще се пише за \"зверствата на руските окупатори\" и за \"жертвите на руския империализъм\". Цяла Украйна ще се превърне в бойно поле на кървава гражданска война и партизански действия, след което те ще се прехвърлят в Русия заедно с кръвта и разрушенията. С убийствата в Одеса и Донецка област Западът иска да подмами Русия да влезе в украинския капан. Путин няма право на грешка. На четвърто място, Москва най-накрая осъзна цялата дълбочина и необратимост на разрива със Запада. Западът е смъртен враг на Русия и е решил да й даде последен смъртен бой. След този бой или Вашингтон за известно време ще продължи със своята хегемония, или тази хегемония ще рухне още докато сме живи. В първия случай Русия ще изчезне, във втория – ще рухне западният \"либерален\" свят. По-висок залог просто няма. Западът започна войната срещу Русия. Сега на ход е Русия. За да докаже старата максима, че \"Русия никога не започва войните, тя ги завършва\".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Честит празник, мили другари, рибендроби!!! ХАХА

    25 Авг 2015 5:28ч.

    http://ivo.bg/2015/08/23/23-август-ден-на-дружбата-между-сталин-и/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи