Александър Дугин: Путин е прагматичен реалист

Александър Дугин: Путин е прагматичен реалист
"В международните отношения съществуват две основни доктрини: либерализмът, който твърди, че няма от какво да се страхуваме отвъд границите и че демокрациите не воюват помежду си, и реализмът. Путин и нашето общество сме реалисти. Разбираме, че сме обградени от конкуренти и врагове, защото всеки следва собствения си интерес. Националните интереси си противоречат непрекъснато по дефиниция, една война винаги е възможна, така че сме обсадена крепост". Това казва влиятелният в Кремъл руски философ Александър Дугин в интервю за "Поан".

 

 

- Къде е днес Русия?

 

- С края на комунизма през 1991 г. Русия се оказа изправена пред идеологически вакуум. Беше силно изкушението да се изгради постсъветка идентичност, заимствайки идеите на либерализма от англосаксонски тип, в резултат на което 90-те бяха години на либерална демокрация. Но с криминална приватизация на националните блага, елити, които използваха либерализма, за да забогатеят, и които бяха смятани за крадци от народа, това беше пълен провал. Към 2000 г. либерализмът, като парадигма, алтернативна на комунизма, беше отхвърлен и премахнат. Идвайки на власт, Владимир Путин, който не беше нито либерал, нито комунист, избра политика, която може да се нарече реалистична. От този момент на преден план беше изведен народният суверенитет, особено в международните отношения. Това не беше идеология в точния смисъл на думата, а прагматична реакция на либерализма, който се провали, и на разпадналия се комунизъм. Този прагматичен реализъм е представен в западните страни като консерватизъм, евразийството като традиционна идеология, но Путин не защитава всички тези движения. Путин застана на една и съща вълна с по-голямата част от народа, който не искаше нито комунизъм, нито либерализъм и клонеше към консерватизъм.

 

- Този консерватизъм се изразява преди всичко в идеята, че Русия е обсадена крепост…

 

- В международните отношения съществуват две основни доктрини: либерализмът, който твърди, че няма от какво да се страхуваме отвъд границите и че демокрациите не воюват помежду си, и реализмът. Путин и нашето общество сме реалисти. Разбираме, че сме обградени от конкуренти и врагове, защото всеки следва собствения си интерес. Националните интереси си противоречат непрекъснато по дефиниция, една война винаги е възможна, така че сме обсадена крепост. Към това трябва да се добави чувството за своеобразие на православната византийска култура и руската идентичност - нуждата на народа да има идентичност, различна от тази на Европа или на Америка, които имат собствени ценности, особено за правата на хомосексуалните двойки. 

 

- В същото време конкурентите на Русия - Съединените щати - не заявяват, че са обградени от врагове…

 

- Това не е вярно. Враговете на демокрацията са врагове на Запада и дори либералите признават, че има опасност за демокрацията и враговете са навсякъде, където не се спазват човешките права. Има също стратези като Збигнев Бжежински или Уилям Кристъл, които не са либерали, но разглеждат света именно в термините на обсадена крепост, която трябва да се защитава от терористичния ислям, от Иран, от авторитарна Русия и дори от непокорна Европа. 

 

- Но как гледате тогава на глобализацията?

 

- Глобализацията беше илюзия на 90-те г. и след атентатите в Ню Йорк най-големите американски интелектуалци, като Чарлс Краутхамър, признаха, че глобализацията е провал. Глобализацията все още съществува, но единствено в рамките на износа на ислямски екстремизъм. Някои либерали изтъкват необходимостта от глобализация, но според мен това са обществени врагове, като Джордж Сорос, който само изнася цветни революции, за да довърши сегашния ред и да създаде напълно отворено общество без нации, нито граници. Накратко, една ултралиберална утопия. 

 

- В какво се състои според вас спасяването на Русия?

 

- Русия трябва да съхрани своя геополитически и културен суверенитет. Когато бъдем свободни от влияния, дошли от другаде, можем да разгледаме проекти за бъдещето и различни пътища за развитие. Аз лично съм за връщане към традиционализма, сакралността и предмодерността.

 

Превод от френски: Галя Дачкова

 

Всички коментари, които съдържат жестоки, обидни, нецензурни или дискриминационни думи, ще бъдат изтривани.

 

 

Коментари

  • observer

    08 Дек 2015 16:00ч.

    Уникалната руска идентичност вече беше разбита един път. По времето на цар Петър І, наречен от самите руснаци Велики. И както повеляват традициите в Русия, новата идентичност беше наложена с бой по главите. С това и с великите постижения на руснаците, станали възможни благодарение на него, той остава в историята. А Путин ще остане в историята като човекът лишил руснаците от моцарела и домати.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А Путин ще остане в историята като човекът лишил руснаците от моцарела и домати.

    08 Дек 2015 17:07ч.

    ... и върнал изходните визи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Quest

    08 Дек 2015 18:14ч.

    Путин прилага най-добрите практики на сталинизма, национал - социализма и ционизма. Жалко за руснаците - какво ли не преживяха. Ще преживет и царуването на джуджето Ботокско.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мара Подробната

    08 Дек 2015 18:16ч.

    Само моцарелата и доматите ли? Ами хамона? Рокфора? Гуският нагод плаче с къгвави сълзи, лишен от благинки от първа необходимост!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дугин е философ-любител,

    08 Дек 2015 19:36ч.

    посредствен имитатор на големите евразийски идеолози от миналото, с мегаломаско самочувствие и талибански интенции. Е, и "православна" брада.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • и.г.

    08 Дек 2015 20:07ч.

    Руската Идентичност изобщо няма връзка със Синдрома на "обсадената крепост"(на Дугин),която е проявление на Национален Комплекс за Непълноценност(резултат на 70 години Комунизъм).......................след Путин Русия ще има възможност да Изрази Истинската си Идентичност!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Любен Моллов

    08 Дек 2015 20:19ч.

    Путин е убиец,сатрап и банален диктатор !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Васик

    08 Дек 2015 23:17ч.

    Дугин го уволниха от университета, затова не вярвам, че притежава въпросното влияние в Кремъл

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Лернид Гозман

    09 Дек 2015 9:42ч.

    ВАЖНО видеть и понимать, как в Россию приходит ФАШИЗМ. Все почему-то забыли, что ПОЛИТИЧЕСКОЙ ФОРМОЙ великодержавного шовинизма является проклятый ФАШИЗМ. Придётся вспомнить. Ох, как страшно придётся вспомнить... Со времен Карибского кризиса мировая война никогда не была столь вероятна, как сегодня. На российском ТВ ежедневно идет пропагандистская подготовка – говорят уже о нашем праве на нанесение ядерного удара. Причина – обидчивость одного человека. Судьбы мира решаются в парадигме уличной драки и выяснения того, кто круче. К счастью, подготовлен новый борт Верховного Главнокомандующего на случай ядерной войны — ему ничего не угрожает, народ может быть спокоен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До observer (може би, "наблюдатель")

    09 Дек 2015 11:06ч.

    Ако си бяха запазили "идентичността" ония, дето смятат, че Православието се състои в това с колко пръста да се кръстиш и колко ти е дълга брадата - нямаше да има нито Пушкин, нито Лермонтов, нито Достоевски. Защото - хайде да не си кривим душите - последните са възможни единствено в контекста на западната литературна култура.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • АЛЕКСАНДР ДУГИН, СОВЕТНИК ВОЖДЯ

    09 Дек 2015 11:07ч.

    Скажите, господа, вы можете представить себе, чтобы профессором Гарварда или Оксфорда стал человек, заочно окончивший Новочеркасский инженерно-мелиоративный институт? Нет? Вот и я не могу. Тем более не могу, что этим его образование и ограничилось, что человек сей даже не доктор наук, а его кандидатская диссертация, защищенная в декабре 2000 года (спустя 21 год после поступления в первый ВУЗ!), крайне сомнительна и содержит массу грубейших фактических ошибок. О чем еще говорить, если из МАИ, куда он поступил в 1979 году, его отчислили со второго курса за неуспеваемость.Речь идет об Александре Дугине профессоре МГУ хочу спросить, кого надо благодарить за столь успешную карьеру? Не папу ли, Гелия Александровича Дугина, генерал-лейтенанта ГРУ Генштаба ВС СССР, работавшего в Российской таможенной академии? Не научного ли руководителя диссертации, д.ф.н., проф. Ростовского Юридического института МВД РФ Верещагина В. Ю.?Вы спросите, почему это, собственно говоря, так важно? Мало ли какой шарлатан преподает в МГУ?Однако волноваться надо. Потому что в январе 2014года Дугин выступил на ТВ с программной речью, в которой в качестве национальной идеи России предложил завоевание Европы. "Я много лет думал над этим и додумался до того, что нам надо захватить Европу!" - предложил Дугин соотечественникам.Так что Дугин опасен. Потому что к нему прислушиваются. Некогда Путин выдвинул проект Европы от Лиссабона до Владивостока. Но кто же знал, что он имел в виду вовсе не включение России в число демократических государств, а наоборот, покорение Европы! Во всяком случае, господин Дугин, идеи которого озвучивает и воплощает Путин, говорит об этом прямым текстом, без экивоков.Каковы же результаты воплощения идей Дугина Путиным? Достижений немного. Еще весной 2014г Меркель отметила, что российский лидер оторвался от реальности. Затем ее наблюдения подтвердили другие политики и пребывание Путина в ирреальном, вымышленном Дугиным мире стало общим фактом. Крым вышел ему боком, а Донбасс окончательно погубил репутацию. Вместо участия в создании нового миропорядка и признания России одним из мировых лидеров, он добился полной изоляции страны и себя лично. Его вычеркнули из списков друзей и партнеров. С ним отказываются сидеть за одним столом, его не желают видеть на встречах, конференциях, саммитах. Его презирают и считают политическим мертвецом. Вот такие эпистемологические мелиораторы дают советы вождям России… И это страшно, ибо вожди примерно того же уровня.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сан до Кан

    09 Дек 2015 23:54ч.

    На своя сайт вчера ИВО ИНДЖЕВ развенча опорните точки на ЧЕРВЕНИТЕ КРЕМЪЛСКИ ХМЕРИ които пишат лъжи по форумите. Просто седнете и четете - малко е дълго, но поне ще разберете къде се набута вашта РАША накрая, едно време Сталин само пловин Полша открадна и тва му струваше 60 мильона мужици пратени на кино от шест до пет, а сега Путин е тръгнал да играе за пловин Сирия може би иска да я направи бъдещ КРИМ, където да ръсат тьотки от самальотки над ширака страна мая Синая????

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Права си, Марче,

    10 Дек 2015 13:37ч.

    С кървави сълзи плаче. Но пък "икру Лемберг по нашим ценам можно есть ложками".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дугин е любител,

    10 Дек 2015 13:56ч.

    Но не и философ. Това, че е чел Ницше и Ратцел, не го прави философ. С леко попресилване бихме могли да го наречем политолог. Но най-вече е религиозен историософ и православен фундаменталист.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • МГУ

    10 Дек 2015 14:07ч.

    «МГУ место для науки, а не политики» : http://lenta.ru/news/2014/06/27/dugin/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • observer

    10 Дек 2015 19:47ч.

    Отговарям: И с кое всъщност не си съгласен, написал си почти същото с други думи. Великите постижения на руските творци са по своята същност европейски, неотделими са от културната традиция на Европа, нямаше да са възможни в една затворена евроазиатска самодостатъчна империя в периферията на цивилизования свят. Други бяха онези, които прекъснаха този процес и се опитаха да издигнат стени, а вместо изкуство да творят пропаганда. С кое да се гордеят руснаците, с Фадеев, с Гладков, с Островски или с Пушкин, Толстой, Чехов, Булгаков, Бродски?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Рез

    11 Дек 2015 9:30ч.

    Дугин е прекалено висока топка за родния либераст. Яростното гадене срещу него го потвърждава. До пролетта Путин ще изчисти Сирия от ислямистите , неоосманските амбиции на Турция ще бъдат пречупени, добри дни за България наближават- 1878, 1945, 201!...Много смешно - Пушкин , Достоевски или Булгаков- само в европейски контекст - ребята , дори вие , които сте най-близо до Руссия не може да ги разберете и осъзнаете , какво остава за западноевропейските амеби.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дупен и Путен

    11 Дек 2015 22:23ч.

    Само че там където са целуват крайно лявото и крайно дясното се случва и някои нов БѝАлисток, като пред 41 година когат НАДРИСКАА ЕСЕСЕР ПО ДОЛНИ ГАЩИ и още им са влачат чарвата по Бялистоксия настъп дет са беха приготвиле да ОСВОБОЖДАВАТ цела Европа и вървеше отзад ЕНКАВЕДЕТО с заградителни отряди щот отпред беха пуснале ГУЛАШКЕ ПАНДИЗЧИИ с ЧЕРНИ ДРЕХИ КАТ СА СЕКЛИ ДРЪВА В СИБИР ТАКА ГИ БЕШЕ ПРАТИЛ СТАЛИН НА ФРОНТА , ма ГУДЕРЯНКАТА ГО ПРОЧИСТИ СИЧКОТО ТВА МРЪСНО ДЕТ ГО БЕШЕ СЪБРАЛ СТАЛИН да атакува с ДВАЙСЕТ И ЕДИН ХИЛЯДИ ТАНКА МАЙМУНСКИ да напада ЕВропа пригодени да зареждат от бензиностанциите направо и искаше да НАДРИСКА с кагебиски лайна цела изискана европа да напрай и там ората да одат без зъби и да са напиват некъде докъм ДЕСЕТ СУТРИНТА ДА СА ГОТОВИ както неговите "ГРАЖДАНИ", ма завърте ли Турция на ПУТЛЕРИНѝО УБАВЕЕ ШАМАР СЕГА и одат да търсат къде са

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи