Работодателите и министър Вълчев обсъдиха стартирането на неотложни реформи в образованието

Работодателите и министър Вълчев обсъдиха стартирането на неотложни реформи в образованието

Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) обсъди с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев стартирането на неотложни реформи в образователната система, като основен фокус беше поставен върху потребностите на пазара на труда днес и утре и свързаните с това промени на план-приема, учебните планове и програми.

За АОБР образованието е национален приоритет и от неговото качество зависи качеството на живот в страната ни. Представителите на организациите на работодателите посочиха, че в последните години се наблюдават огромни дефицити в образователната система. За последните пет години броят на учениците, получаващи диплома за средно образование, е спаднал с 25%, а тези, които избират професионално образование – с над една трета. Над половината деветокласници са функционално неграмотни според последните международни оценки.

Според АОБР въпреки усилията за адаптиране на образователните програми към нуждите на бизнеса, системата остава недостатъчно гъвкава, а финансирането според принципа „парите следват ученика“ не стимулира качеството. Представителите на национално признатите работодателски организации подчертаха необходимостта от стратегическо преосмисляне на държавния план-прием както във висшите училища, така и в средното професионално образование.

„Развитието на света и икономиките в момента изисква децата ни да притежават широк кръг от комплексни умения. Затова за Министерство на образованието и науката най-важната и неотложна реформа е промяната на учебните планове и програми в средното образование. Те трябва да бъдат по-гъвкави и динамични. По отношение на висшето образование ще работим за допълнително насърчаване на висшите училища за увеличаване на изискванията за прием на студенти и приемане на повече млади хора в технически специалности. Ще предложа експертно и политическо обединение около тези и още няколко реформи и политики, които считам за основополагащи за българското образование“, заяви министър Вълчев.

АОБР категорично подкрепи министъра на образованието за намеренията му за актуализиране на учебните програми с акцент върху уменията, увеличаването на професионалните паралелки за сметка на езиковите в неезиковите гимназии, поетапното въвеждане на задължителна матура по математика,  разширяване на участието на МСП в дуална форма на обучение на учениците от професионалните гимназии,  насърчаване на висшите училища да обявяват кандидатстване с математика, физика и химия, както и повишаване на изискванията за завършване на висше образование.

Всички участници се обединиха и около още няколко основни тези – обвързване на финансовите стимули с постигане на определени резултати, увеличаване на броя учебни дни в средното образование и активно участие на бизнеса в разработването на учебни програми и съдържание, за да се гарантира, че завършващите са подготвени за реалните изисквания на индустрията.

Сред другите теми, които бяха обсъдени, бяха нуждата от популяризиране на професионалното образование, бързото сформиране на Национален съвет по уменията, увеличаване на средствата в бюджета за ученически и студентски стажове, стипендиите за ключови специалности да бъдат два пъти по-високи от останалите, разширяване на възможностите за провеждане на стажове в реална работна среда след навършване на 14 г. и др.

Коментари

  • Моите имена

    07 Фев 2025 10:47ч.

    Хайде пак реформи! Реформа след реформа, реформа на реформата и после - пак реформа!!? Никакви реформи на дребно няма да спасят България, която коренно промени и фатално сбърка геополитическата обвързаност преди 35 години. Под реформи на дребно разбирам всичко това, което се случва, или не се случва почти навсякъде - образование, здраве, съд и прокуратура, следствие и полиция, пенсии и социални.... Всичко е на дребно, на парче, несвързано и без мисъл, цел и посока и няма как да е другояче - България изначално беше пришита към съвършено различни нам ценности, общества, организации и идеологии. Изобщо не стана ясно защо "45 години стигат", но за последвалите 35 години определението е само едно - разруха, или, ако искате чуждица - катастрофа!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • IQ 160

    07 Фев 2025 14:25ч.

    Работя за човек без образование. На бизнеса не му трябват умница, а роби. Лапитализъм.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • топ 10

    07 Фев 2025 11:01ч.

    Не е просто до умения, защото практиката е конюнктура - днес така, утре инак. Подобрете базовата общообразователна подготовка на учениците, възстановете ЕСПУ от социалистически тип, защото опитът е показателен - високо качество на образованието по онова време, широка обща култура, която създаваше предпоставка за изграждане на самостоятелно мислещи и творчески личности. Друг е въпросът, че днес времената са други, ала и поради въпросната "другост" дебилите ги създаваме на конвейер с тоя и в тоя американоцентричен свят и при този технологичен фетишизъм.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Али Луя

    07 Фев 2025 11:32ч.

    Всички се правят на ударени по основните въпроси - как да се накарат учениците да учат, да не пречат в час и родителите да не се месят в работата на учителя. В системата ще има все по-малко читави учители, готови да понясят циничното, неадекватно и агресивно поведение на ученици и родители. Страхът от истеричните жалботворни майки и диктатът на НПО-тата са водещите сили за решенията в министерството.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • МОН е завладяна от соросоидни НПО

    07 Фев 2025 11:38ч.

    Реформата в МОН трябва да започне от тоталното прочистване и изхвърляне на проникналите в структурите соросоидни актиисти от НПО-та, които доведоха до тотално унищожаване на българското образование. Абсурдно е непрекъснато да се увеличават заплатите на учителите, след като колкото повече се увеличават заплатите им толкова по-неграмотни ученици произвеждат, няма никаква обвързаност между възнаграждение и резултати, което също е абсолютно вредно. Програмите се определят от соросоидите в МОН, учебниците се списват от дузина неизвестни лица и по няколко учебника за предмет та объркването да е тотално, променят се история и приоритети, според сороските наративи, карирерното израстване се определя от соросоидите в МОН, университетите са превзете от соросоидни набързо произведени професори и доценти, които обработват по сороски студентите и им объркват ценностната система. Това настоятелно увеличение на заплатите доведе до внедряване в училищата на некомпетентни учители, но гъвкави по отошение на джендърска пропаганда, предлагана от НПО на сорос.....Не случайно се слагат и такива зависими сламени хора за министри, от които нищо не зависи, а са изпълнители и проводници на сороските им началници чрез НПО-тата

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • тотална чистка

    07 Фев 2025 11:48ч.

    Тотален абсурд и предателство към всички българи е държавата да плаща на НПО-та да си прокарват соросоидните програми и то в образованието!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мон

    07 Фев 2025 12:28ч.

    Нормалните хора си спасяват децата в чужбина след кратък престой в някое частно училище. В тая гнусна чалгарска кочина няма образование и бъдеще за никого.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • всичките тия образователни простотии и бичностни дезинтеграции (вместо качествена социализация) у подрастващите, идват от Запада

    07 Фев 2025 13:19ч.

    Прочети интервюто с Е. Тод и наблюденията му относно тенденциите в западната образователна система (и особено англосаксонската), ако не ги пратиш в Русия или Китай, децата ти в чужбина ще са обречени на още по-отявлено образователно невежество, въпреки дипломите като чаршаф (изразът е на Хайтов), които ще им връчат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • с извинение за грешката

    07 Фев 2025 13:20ч.

    *бичностни = Личностни

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Докато НПО и "работодателите",

    07 Фев 2025 12:38ч.

    Начело с някакъв си бюджетарин не бъдат спрени и изхвърлени от МОН, ще има "реформа" след "реформа", които ще досъсипят, каквото е останало от някогашното образование.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Първо,

    07 Фев 2025 12:42ч.

    В обраьованието всяка втора година не се правят "реформи", не се подменят учебни програми, не сежправят нови учебници - това е консервативна система, трябва да минат поне 10 години, за да се видят резултатите, да се анализират и чак тогава да се правят нови промени. А тия от 2002, когато смениха всички програми и въведоха матурите, не са се спрели да "реформират".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Второ

    07 Фев 2025 12:45ч.

    Без базови теоретични знания, усвоени и добре разбрани, никакви практически умения не са възможни - пирон даже за да забиеш, трябва да си наясно със съответния вид дървесина, с целта, поради която го забиваш, с видовете пирони и пр.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Трето,

    07 Фев 2025 12:48ч.

    Нашите "бизнесмени" искат държавата безплатно да им обучава конкретно кадри, които им трябват, вместо да си направят ПУЦ и да си обучават работниците. Едно време в Нефтохима така правеха.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И най-важното

    07 Фев 2025 12:54ч.

    Тези кратуни в МОН, дирижирани от разни момци и девойки от НПО "Знание за всички" и други дъщерни дружества на USAID и ОО, нямат понятие ни от смисъла и целта на средното, ни на висшето образование. За да правиш реформа, трябва да си наясно с целта и философията на това, което се учи от клас в клас, а не да изхвърлиш Юго, като извадиш Гаврош и Козета от 4 отделение, щото неполиткоректен, или да вкараш на всяка цена Букъра в гимназиалното обучение по литература.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Докато продължава безумието

    07 Фев 2025 12:50ч.

    Надстройката да се преподава преди базата, нещата ще стават само по-зле..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Еврокомисар

    07 Фев 2025 12:50ч.

    Образованието трябва да е приоритет за възраждащата се буржоазна прослойка, в частни училища с отделни програми от тези на МОН.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • логото

    07 Фев 2025 13:24ч.

    Толкова си тъп, че даже не знаеш, че буржоазното само по себе си няма потенциал за качество на образованието като традиция, а само за неговата масовизация и пределно аналитична масовизация. И не гледай Тод, че се е самозакичил с титлата "буржоазен интелектуалец", чрез подобни закичвания той фактически си прави пародия с ограниченията на времето и манталитетните особености на структурите ,в които сме потопени именно в буржоазни условия. Образованието би следвало да черпи вдъхновение от класиката, а тя се родее с времена и епохи, не само предхождащи буржоазната модерност, но в определен смисъл й противоположни й (особено в ценностен аспект).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • попр. - да се чете:

    07 Фев 2025 13:25ч.

    *пределно аналитична рационализация

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Еврокомисар

    07 Фев 2025 13:40ч.

    Социалната сегрегация ще е невидимата ръка, която ще орегулира процеса.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Орангутанизира

    07 Фев 2025 15:17ч.

    Имаме позиция по проблемите на образованието - “Орегулира”?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Моите имена

    08 Фев 2025 6:28ч.

    Да, другарят Еврокомисар се изказа грамотно понобразователна тема - "Орегулира"! Цяло чудо е все пак, че си пише тъпия псевдоним без грешка.... засега....имайки предвид прогресивното му умствено затормозяване..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Макаренко

    07 Фев 2025 12:53ч.

    Необходимост е радикална промяна в начина на преподаване, а не в учебните програми..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иван Пеев

    07 Фев 2025 14:30ч.

    Който иска кадри, той си ги създава. Не е работа на МОН. Майсторите си набират чираци, калфи, учат ги на занаят. Да възстановят ПУЦ-овете. Но чорбаджиите искат всичко без пари. А вече не става, както казва народа - плати, клати.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Викаш,

    07 Фев 2025 15:08ч.

    'фащаш диви хора от улицата, ограмотяваш ги, образоваш ги и ги назначаваш на работа? Става, за времената преди 200-300 години и ковачницата на чичо. В наше време бая фундаментална наука ще трябва да им се изсипе в главите, някак си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Просто предложение

    07 Фев 2025 15:03ч.

    Ако е необходимо свястно образование, най-лесният вариант е възстановяване на системата от 1989-1990г. С все структури, училища и типове училища, учебни програми и материали. И, разбира се, скъсване с тая Велика Простотия, известна като "Болонска система", и скъсване с принципа "парите следват ученика". Всичко останало е обречено на неуспех. И ако си се провалил в "реформите", връщаш се там, където системата е работела и проследяваш къде и в какво си грешил. В момента учениците от ниските класове са в училище 8 и повече часа (7.50 до 17.30 - 18.30), и за сметка на това не знаят и частица от това, което знаехме ние навремето.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Еврокомисар

    07 Фев 2025 15:09ч.

    Вие сте ясни, продукт на допотопна социалистическа материална база.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Помощното училище

    07 Фев 2025 15:20ч.

    Изчезвай да учиш правопис и да изследваш буквара, лаик полуграмотен!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Еврокомисар

    07 Фев 2025 15:28ч.

    Марш в СПТУ обратно за стругар.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • нЕма стругове,

    07 Фев 2025 22:46ч.

    бе готин, и това успяхте да дадете за скрап.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мери

    09 Фев 2025 12:50ч.

    Напълно съм съгласна.Наистина са в училище по 8 часа.Чантите им са тежки по .8 килограма.Истински морски пехотинци.!Гръбначните изкривявания са сигурни.Проблемите със стомаха-също.Храната около училищата и в училищните столове е под всяка нормалност.Може да ми опонирате колкото си искате ,но беше време когато на всяка храна се изчисляваше хранителната стойност .Имаше грижа за здравето на децата.Сега има много часове,много учебници,много помощни материали и много ученици,които нищо не знаят.Да живеят частните уроци.!-най вече по математика .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • до еврокомисарчето

    07 Фев 2025 18:26ч.

    Байно, на коя махала си еврокомисар, за публиката питам?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Моите имена

    08 Фев 2025 6:31ч.

    Не го обиждай еврогъзарчето, че той тебе ще обиди на "стругар"!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • malart

    08 Фев 2025 14:29ч.

    "...увеличаване на броя учебни дни в средното образование..." Само това показва пак импотентност. Пак ли ще заговорим за начало на годината от 1-ви септември??? 35 години реформи и то все НЕОТЛОЖНИ доведоха до неграмотност и апатия, тотален срив на качеството. И 365 дни да са учебни резултатът ще е пак плачевен

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи