Как да се сдобием с покрив, който да издържи десетилетия?

Как да се сдобием с покрив, който да издържи десетилетия?

Довършителните работи по изграждането на къща не може да си представим без намесата на тенекеджии. Те монтират покривни обшивки, водобрани, гръмоотводи, водосточни тръби, снегобрани и най-важният елемент за отвеждане на водата от покрива - улуците. Без добри тенекеджии няма добър покрив, а ние ги питаме – как да се сдобием с покрив, който да ни служи десетилетия?

Когато дърводелците завършат покривната конструкция, а майсторите положат покривното покритие, идва ред на тенекеджиите. Те се грижат за финалните детайли, които осигуряват безпроблемното функциониране на покрива.

Покривът е най-уязвимият елемент на всяка сграда, постоянно подложен на влиянието на дъжд, сняг, вятър и слънце. За да изпълнява ефективно своята защитна роля, всеки етап от изграждането му – от конструкцията и изолацията до полагането на покривното покритие – трябва да бъде перфектно изпълнен.

Тенекеджиите обаче имат последната дума. Те монтират елементи като улуци и обшивки, които са от ключово значение. Ако тези детайли не са поставени правилно, водата и снегът ще се задържат, което може бързо да доведе до течове – независимо от качеството на предходните етапи на работа.

За да бъде покривът на фамилната ви къща качествен и издръжлив, тенекеджиите съветват следното:

Необходимо е обшиване на покрива

Обшиване на покрива е покриване на стрехите на покрива в местата на свързване с покривната покривка, с помощта на ламаринени елементи - покривни обшивки. Обшивките са необходими и на местата, в които покривните повърхности се съединяват и около комини, вентилационни канали, покривни летви и други подобни.

С покривната обшивка се предпазва покривната конструкция от вода, сняг и други неблагоприятни влияния там, където е най-чувствителна. А именно, покривната обшивка не позволява на водата, която тече по покрива, да се събира и да се задържа по стрехите. Те гарантират, че водата не влиза под покривното покритие, което би довело до теч, щети по покривната конструкция и вътрешността на сградата.

И как се постига това? Покривните обшивки трябва да бъдат поставени така, че водата, с помощта на гравитацията, да тече свободно от ската. Само ако всички съединения на материалите са правилно уплътнени, водата няма да прониква във вътрешността.

Покривните обшивки имат и естетическа роля – завършват външния вид на покрива.

Правилно оразмеряване на улуците

Човек не може да си представи покрив без улуци. Улуците са системи за събиране и отвеждане на дъждовна вода от покрива, така че тя да не тече директно от покрива върху земята или фасадата. Следователно, с помощта на улуци, атмосферните валежи се насочват към определена част от двора и градината.

Освен това, за да може улуците да служат ефективно по предназначението си, трябва да се определят правилните им размери. Необходимо е системата за отвеждане на дъждовна вода да отговаря на повърхността на покрива, както и на климатичните условия в дадения район. Размерите на улуците се определят въз основа на проектната, а не на реалната повърхност на покрива. Например покрив с наклон 40 % задържа по-малко вода от покрив с наклон 15 %, въпреки че повърхността им е еднаква.

Освен това, диаметърът на водосточните тръби ще бъде по-малък, ако се монтират повече на брой. За правилно оразмеряване и разполагане на улуците е най-добре да се консултирате с тенекеджия. За обшивката на покрива и поставяне на улуци на средна фамилна къща ще ви таксуват около 1 000 лева.

Изборът на материал за улуци е важен

Какъв материал за улуците ще изберете зависи от ситуацията на място, метеорологичните условия, на които е изложена къщата и естетическия ѝ вид.

Най-предпочитаният избор у нас са поцинкованите улуци, защото имат най-доброто съотношение цена-качество. Техният експлоатационен живот надхвърля 60 години и са устойчиви на корозия. Успешно издържат на ултравиолетовите лъчи, градушка и други неблагоприятни атмосферни влияния. Важно е да се отбележи, че поцинкованите улуци имат по-натоварващ монтаж – необходимо е тенекеджия да свърже фугите чрез запояване. Цената им е с около 20 % по-висока от ПВЦ улуците.

ПВЦ улуците се сменят бързо и лесно, за разлика от металните. Те са леки, лесно се режат, а различните елементи се съединяват със специално лепило или резби в сглобките. Те много по-лесно е обработват.

Наблюдават се в различни цветове, дори имитации на други материали. Цените са по-достъпни от улуците от други материали. Те, обаче, имат и по-кратък живот – ПВЦ улуците издържат около 25 години. Те имат по-лоши механични характеристики от металните улуци и може лесно да се повредят през годините заради големи снежни натрупвания, например.

Алуминиевите улуци са изключително стабилни, издръжливи и устойчиви на корозия дори при постоянно влажно време. Поради това те са добър избор за райони с много валежи и влажен климат. Имат експлоатационен живот от 100 години. Алуминиевите улуци може да бъдат направени от един сегмент с дължина около 20 метра, без фуги, което осигурява по-добро оттичане на водата, но ремонтът е труден.

Медните улуци също са дълготрайни – може да издържат цял ​​век. Те са изключително декоративни поради естествената си патина, но са най-взискателни за сглобяване. А именно, по време на монтажа медните улуци трябва да бъдат напълно чисти, без пръстови отпечатъци и друго замърсяване. В противен случай се получава неравномерно образуване на патина. Медните улуци са с 30% по-скъпи от поцинкованите.

 

 

 

 

Коментари

Напиши коментар

Откажи